Tygodniówki w Holandii. Zalety i wady
Praca w Holandii stwarza wiele możliwości- podszkolenie języka obcego, poznanie nowych ludzi, kultur, zwiedzanie kraju, jazda na rowerze, pływanie kajakiem po kanałach… Jednak każdy wie, że głównym powodem wyjazdu jest podjęcie pracy i zarobienie pieniędzy. Holenderscy pracodawcy oferują znane nam wypłaty miesięczne, ale niektóre firmy posiadają system wypłat tygodniowych, czyli tygodniówki. Czym różnią się od siebie te rodzaje wynagrodzenia? Jakie są wady i zalety wypłat tygodniowych? Przeczytaj ten tekst, by się dowiedzieć!
Pomysł na wypłacanie wynagrodzenia raz w tygodniu przybył do Europy zza oceanu- to właśnie w USA pracownicy dostają wypłatę co tydzień. Mówiło się, że pierwszy czek idzie na opłaty za mieszkanie, drugi na ratę za samochód, trzeci starcza na życie, a czwarty odkłada się na koncie oszczędnościowym.
Jak to wygląda w rzeczywistości? Zestawmy kilka faktów na temat wypłaty miesięcznej i tygodniowej.
1. Przepływ gotówki
Gdy dostajemy wynagrodzenie co tydzień, mamy stały dopływ gotówki, nie przerażają nas bieżące wydatki, co pozwala osiągnąć komfort psychiczny.
Pieniądze wypłacane raz w miesiącu dają zapewniają pewien spokój- regularne zasilenie naszego konta o większą kwotę daje nam poczucie bezpieczeństwa i stabilności zatrudnienia.
2. Nagłe wydatki
Niespodziewana wizyta u dentysty na koniec miesiąca? Zepsuty samochód? Nikt nie lubi dodatkowych wydatków!
Mając wypłaty co tydzień pieniądze masz częściej, choć mniej- mimo to powinno wystarczyć na nadprogramowe koszty.
Gdy pracujesz w systemie wypłat miesięcznych, możesz wyznaczyć część kwoty na „czarną godzinę”
i nie martwić się o finansowe niespodzianki.
Co więcej, każdy pracownik ma prawo do zaliczki, która może poratować w finansowej sytuacji podbramkowej.
3. Dysponowanie gotówką
Wyjeżdżając do pracy do Holandii ważna jest umiejętność zagospodarowania swojej wypłaty, obojętnie, czy dostajesz ją co tydzień, czy raz w miesiącu.
Łatwiej zarządzać swoją wypłatą, gdy dostajemy ją co cztery tygodnie- wiemy dokładnie, ile zarobiliśmy, możemy wydzielić część wynagrodzenia na opłaty związane z zakwaterowaniem, wyżywieniem lub stworzyć dzienny budżet.
Wypłaty tygodniowe mogą różnić się od siebie w zależności od ilości przepracowanych godzin, zmian czy nadgodzin- co wiąże się z trudniejszym gospodarowaniem i planowaniem wydatków.
4. Oszczędności
Każdy chce oszczędzić! Nowy samochód, wakacje, a może wsparcie rodziny w Polsce? Każdy powód do oszczędzania jest dobry!
Wiedzą to też pracodawcy i o ile lepiej nie oszczędzać na pracownikach, to na księgowej już można.
System wypłat tygodniowych wiąże się z większą ilością pracy dla biura rachunkowego, większą ilością formalności i uwaga! z większym opodatkowaniem przy nieregularnych godzinach pracy.
W związku z tym, przy tej samej ilości godzin wypłata miesięczna może być o kilka dobrych euro wyższa od tygodniowej.
Która z tych form wynagrodzenia jest lepsza? Ciężko nam ocenić, każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Warto jednak pamiętać, by nie zniechęcać się ani do systemu tygodniowego, ani miesięcznego. Posiadamy oferty pracy w których honorarium wypłacane jest zarówno co tydzień jak i co miesiąc. Przejrzyj nasze oferty i zdecyduj- wolisz tygodniówki czy wypłaty miesięczne?