3 min15 października 2021

Tygodniówki w Holandii. Zalety i wady

Praca w Holandii stwarza wiele możliwości- podszkolenie języka obcego, poznanie nowych ludzi, kultur, zwiedzanie kraju, jazda na rowerze, pływanie kajakiem po kanałach… Jednak każdy wie, że głównym powodem wyjazdu jest podjęcie pracy i zarobienie pieniędzy. Holenderscy pracodawcy oferują znane nam wypłaty miesięczne, ale niektóre firmy posiadają system wypłat tygodniowych, czyli tygodniówki. Czym różnią się od siebie te rodzaje wynagrodzenia? Jakie są wady i zalety wypłat tygodniowych? Przeczytaj ten tekst, by się dowiedzieć!

Pomysł na wypłacanie wynagrodzenia raz w tygodniu przybył do Europy zza oceanu- to właśnie w USA pracownicy dostają wypłatę co tydzień. Mówiło się, że pierwszy czek idzie na opłaty za mieszkanie, drugi na ratę za samochód, trzeci starcza na życie, a czwarty odkłada się na koncie oszczędnościowym.

Jak to wygląda w rzeczywistości? Zestawmy kilka faktów na temat wypłaty miesięcznej i tygodniowej.

1. Przepływ gotówki

Gdy dostajemy wynagrodzenie co tydzień, mamy stały dopływ gotówki, nie przerażają nas bieżące wydatki, co pozwala osiągnąć komfort psychiczny.

Pieniądze wypłacane raz w miesiącu dają zapewniają pewien spokój- regularne zasilenie naszego konta o większą kwotę daje nam poczucie bezpieczeństwa i stabilności zatrudnienia.

2. Nagłe wydatki

Niespodziewana wizyta u dentysty na koniec miesiąca? Zepsuty samochód? Nikt nie lubi dodatkowych wydatków!
Mając wypłaty co tydzień pieniądze masz częściej, choć mniej- mimo to powinno wystarczyć na nadprogramowe koszty.

Gdy pracujesz w systemie wypłat miesięcznych, możesz wyznaczyć część kwoty na „czarną godzinę”
i nie martwić się o finansowe niespodzianki.
Co więcej, każdy pracownik ma prawo do zaliczki, która może poratować w finansowej sytuacji podbramkowej.

3. Dysponowanie gotówką

Wyjeżdżając do pracy do Holandii ważna jest umiejętność zagospodarowania swojej wypłaty, obojętnie, czy dostajesz ją co tydzień, czy raz w miesiącu.

Łatwiej zarządzać swoją wypłatą, gdy dostajemy ją co cztery tygodnie- wiemy dokładnie, ile zarobiliśmy, możemy wydzielić część wynagrodzenia na opłaty związane z zakwaterowaniem, wyżywieniem lub stworzyć dzienny budżet.
Wypłaty tygodniowe mogą różnić się od siebie w zależności od ilości przepracowanych godzin, zmian czy nadgodzin- co wiąże się z trudniejszym gospodarowaniem i planowaniem wydatków.

4. Oszczędności

Każdy chce oszczędzić! Nowy samochód, wakacje, a może wsparcie rodziny w Polsce? Każdy powód do oszczędzania jest dobry!
Wiedzą to też pracodawcy i o ile lepiej nie oszczędzać na pracownikach, to na księgowej już można.
System wypłat tygodniowych wiąże się z większą ilością pracy dla biura rachunkowego, większą ilością formalności i uwaga! z większym opodatkowaniem przy nieregularnych godzinach pracy.

W związku z tym, przy tej samej ilości godzin wypłata miesięczna może być o kilka dobrych euro wyższa od tygodniowej.

Która z tych form wynagrodzenia jest lepsza? Ciężko nam ocenić, każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Warto jednak pamiętać, by nie zniechęcać się ani do systemu tygodniowego, ani miesięcznego. Posiadamy oferty pracy w których honorarium wypłacane jest zarówno co tydzień jak i co miesiąc. Przejrzyj nasze oferty i zdecyduj- wolisz tygodniówki czy wypłaty miesięczne?

Podobne wpisy

Zobacz blogi w tej kategorii

Czy język angielski przydaje się w Holandii? Jak zacząć naukę?

3 min24 maja 2024

Otwarcie konta bankowego w Holandii

3 min15 lutego 2024

Wzrost płacy minimalnej w Holandii: Co to oznacza dla Ciebie?

2 min3 stycznia 2024