3 min25 listopada 2021

Co zawdzięczamy Holendrom? Przełomowe wynalazki!

Holandia to mały kraj pełen wielkich możliwości i to nie od dziś!
Poza tym, że zapewnia pracę tysiącom osób z całej Europy, zawdzięczamy jej o wiele, wiele więcej.
Okazuje się, że dzięki holenderskim wynalazcom możemy przeglądać w necie oferty pracy, nie możemy zbyt szybko gnać na autostradzie oraz mamy możliwość podglądania komórek podczas rozmnażania.

Jak to możliwe? Przeczytaj, by się dowiedzieć!

1595r. i 1608r.- podglądanie tego co blisko i baaardzo daleeeko

Duet naukowców, prywatnie ojciec i syn Hans i Zaccharias Jansen od 1590 roku pracowali nad swoimi wynalazkami, wykorzystując prawa optyki. Dzięki nim w 1595 roku powstał pierwszy mikroskop!
Pierwowzór dzisiejszych maszyn, mogących uzyskać powiększenie rzędu 1500x, w swojej pierwotnej wersji mógł dziewięciokrotnie powiększyć oglądany przedmiot.
Dekadę później, gdy naukowcy już naoglądali się małych rzeczy, pantofelków i choloplastów, postanowili podbić kosmos! I udało im się to, bowiem w 1608 roku świat ujrzał pierwszy teleskop.
A teleskop ujrzał świat, niedostępny wcześniej ludzkiemu oku!

1607r.- woda w ruch!

Obrotowy wiatrak- to odkrycie chyba nikogo nie zdziwi! Ich „ojciec” Jan Leeghwater opracował model pierwszego wiatraka z obrotową głowicą umożliwiającą kierować łopaty wirnika do kierunku wiatru. Mechanizm ten wykorzystywany jest do dziś- także w wielkich turbinach!
Dzięki temu wynalazkowi rolnictwo i przemysł zyskały na sile. A Holandia zyskała swój narodowy symbol.

1958r.- nie tak szybko!

Kto nie dostał nigdy zdjęcia, do którego nie pozował? Tak, chodzi o zdjęcie, które może nas sporo kosztować, a którego nie zrobił nawet znany fotograf. Fotoradar- bo o nim mowa, został stworzony przez… kierowcę rajdowego Mausa Gatsonidesa!
Mamy wrażenie, że jest to wynalazek bez którego można żyć, ale musimy też mieć na względzie fakt, że powstanie fotoradaru znacząco przyczyniło się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach całego świata.

1997r.- legalne podglądanie…

Nie ma w Europie osoby, która nie znała by Big Brothera… doczekał się on transmisji na całym świecie, w wielu wersjach językowych. Pomysł programu oraz jego oryginalna wersja powstały w Holandii. John de Mol- twórca formatu stworzył kochany przez wielu gatunek telewizyjny- Reality TV.
Kolejnym znanym formatem, który powstał w Holandii jest „Voice”- który i w naszym kraju doczekał się wielu edycji. Ach, co byśmy oglądali, gdyby nie Holendrzy…

1998r.- bezprzewodowo z całym światem

Dzięki temu wynalazkowi prawdopodobnie czytasz ten tekst. O ile korzystasz właśnie z Wi-Fi.
Za ojca tego odkrycia uważa się inżyniera Victora Hayesa, który stworzył stowarzyszenie Standards Working Group for Wireless Local Area Networks. Dzięki ich pracy bezprzewodowy Internet jest naszą codziennością, a hasła do WiFi szukamy wszędzie, gdzie się znajdziemy!

 

Jak widać, wiele zawdzięczamy wynalazkom z kraju tulipanów i wiatraków.
Chcesz zostać odkrywcą?
Odkryj nasze najnowsze oferty: TUTAJ

Chcesz się dowiedzieć, jak napisać dobre CV?
Skorzystaj z naszego poradnika!

 

Podobne wpisy

Zobacz blogi w tej kategorii

10 najpopularniejszych parków rozrywki w Holandii - część 2

4 min31 maja 2024

Czy język angielski przydaje się w Holandii? Jak zacząć naukę?

3 min24 maja 2024

Holenderska pasja rowerowa

3 min22 maja 2024