3 min19 stycznia 2023

Co zwiedzić w Amsterdamie?

“Amsterdam - to moje miasto szczęścia” jak śpiewano w jednej z polskich piosenek Euro dance. Czy tak jest w rzeczywistości? Przeczytaj artykuł i przekonaj się, że jest miasto, które warto zwiedzić, można zrobić wiele ciekawych rzeczy, a może i warto w nim zamieszkać? 

 

Najważniejsze informacje o Amsterdamie

Amsterdam stolica Holandii jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Europie. Miasto, ze względu na swoje piękne kanały, często jest nazywany „Wenecją Północy”. Jedno jest pewne, w Amsterdamie nigdy nie będziesz się nudzić!  

Do Amsterdamu można łatwo dojechać samochodem albo pociągiem. Główny dworzec kolejowy w Amsterdamie ma bezpośrednie połączenia z miastami całego kraju, a także z Paryżem, Brukselą, Londynem czy Berlinem. Znajdujący się na obrzeżach stolicy port lotniczy Schipol, zaliczany jest do największych lotnisk w Europie. 

Uwaga ciekawostka! Amsterdam zwany jest też „Mokum”. Dlaczego? Otóż nazwało go tak społeczeństwo europejskiego żydostwa. W jidysz “Mokum” oznacza “bezpieczną przystań”. Określenie nadal panuje w holenderskim społeczeństwie jako pseudonim ich miasta w kontekście sentymentalnym.  

Atrakcje w Amsterdamie

  • Spacer wzdłuż dzielnicy Jordaan 
  • Wizyta w jednym z wielu muzeów  
  • Rejs po kanałach 
  • Zakupy w „de negen straatjes”  
  • Różnorodne trunki, świetne jedzenie i dobra zabawa 
  • Polskie akcenty 

Co koniecznie musisz zwiedzić?

Amsterdam to architektonicznie piękne miasto. Znajdziesz tu wiele zachwycających miejsc. Polecamy spacer po małych uliczkach w dzielnicy Jordaan. To właśnie tu znajdują się najciekawsze turystycznie miejsca. Oto lista atrakcji, których nie możesz przegapić: lista muzeów. Na Museumplein znajdziesz wiele muzeów, takich jak Rijksmuseum, czy muzeum Anne Frank Muzeum. Kanały to jedna z głównych atrakcji Amsterdamu, dlatego warto wybrać się na rejs. Chcesz zrobić zakupy, ale nie interesują Cię sieciówki? Przy „de negen straatjes” można znaleźć ulice wypełnione klimatycznymi sklepikami z niepowtarzalnymi towarami. 

Gdzie zjeść i napić się w Amsterdamie?

Jeśli uwielbiasz piwo, sprawdź “brouwerij ‘t IJ”, które jest jednym z najstarszych piw kraftowych w Holandii i lokalnym Amsterdamie. Posiada własny browar i taras, na którym można delektować się świeżo uwarzonym piwem. W barze na dachu Canvas napijesz się drinka, jednocześnie podziwiając niesamowity widok na miasto. Chcesz dobrze zjeść? Skek to dobra i niedroga restauracja prowadzona przez studentów. Jednym z miejsc jakim jest „De pizzabakkers” można zjeść dobrą pizzę i wypić drinka z ich bogatego menu drinków. Aby doświadczyć najbardziej holenderskie wrażenia, warto odwiedzić Febo, w którym danie jest wydawane przez maszyny. 

Ciekawostka Pierwsze Febo zostało otwarte na Ferdinand Bolstraat. Nazwa pochodzi właśnie od dwóch pierwszych liter ulicy - Fe Bo. 

Rozrywka w Amsterdamie, stolicy Holandii

Przez cały tydzień możesz wybrać się na kręgle do Knijn, dodatkowo w piątek i sobotę są tam organizowane specjalne imprezy połączone z disco bowlingiem. To może być idealny początek twojego wieczoru. Po kręglach można wybrać się na drinka do lokalu the speakeasy Door74, w którym znajdziesz szeroką ofertę drinków i klasycznych koktajli. Chcesz się zabawić na nocnym wyjściu i odwiedzić kluby? Z biletem Amsterdam Night Life możesz odwiedzić wiele klubów nocnych za jedynie 10 euro! House of Bols to także specjalna atrakcja w Amsterdamie. Jest to najstarsza marka koktajli na świecie, zajmujący się także produkcją alkoholi. Można również wziąć udział w warsztatach robienia koktajli, degustacji Jenever, odwiedzić muzeum lub wybrać się na interaktywną wycieczkę.  

Kawałek ojczyzny w Amsterdamie

Polacy licznie zamieszkują Amsterdam, dlatego wiele rzeczy jest organizowanych dla i przez polską społeczność. ToP to organizacja dla polskich kobiet, które organizuje wiele spotkań. Można także znaleźć kościół katolicki z mszami w języku polskim. Jeśli poszukujesz polskich supermarketów w Amsterdamie, wybierz się do Krakusa. Restauracja Kazik jest prowadzona przez Polkę, która w przyrządzanie potraw wkłada całe swoje polskie serce. Chcesz dowiedzieć się więcej o Polonii w Holandii? Przeczytaj nasz artykuł! Polonia w Holandii 

Znajdź pracę w holenderskiej stolicy! Oferty pracy w Amsterdamie

Na miłe zakończenie zapraszamy do muzycznego kącika! Przesłuchaj piosenkę, do której odnieśliśmy się na początku artykułu Agnieszka – Amsterdam. Niech Ci towarzyszy przy zwiedzania, tego wyjątkowego miasta.  Podobne wpisy

Zobacz blogi w tej kategorii

10 najpopularniejszych parków rozrywki w Holandii - część 2

4 min31 maja 2024

Czy język angielski przydaje się w Holandii? Jak zacząć naukę?

3 min24 maja 2024

Holenderska pasja rowerowa

3 min22 maja 2024