3 min19 czerwca 2020

Holenderska agencja pracy tymczasowej

Chcesz pracować i mieszkać w Holandii niebędący obywatelem Holandii? Musisz wziąć pod uwagę wiele czynników. Omówimy je Tobą i powiemy Ci, czego możesz oczekiwać od holenderskiej agencji pracy tymczasowej.

Jako pracownik tymczasowy jesteś zatrudniony przez agencję pracy ale docelowo pracujesz w innej firmie, która wymaga osób o określonych umiejętnościach. Mogą to być umiejętności, które już posiadasz lub które możesz opanować w krótkim czasie. Niektóre agencje zatrudnienia mają nawet własne ośrodki szkoleniowe.

Trochę ciekawych informacji

W Holandii rośnie uznanie zagranicznych pracowników. Ponad połowa Holendrów uważa, że pracownicy migrujący mają pozytywny wpływ na gospodarkę. To znacznie więcej niż w grudniu 2019 r., kiedy odsetek ten wynosił 30%. To dobrze, ponieważ zagraniczni pracownicy tymczasowi są niezbędni dla holenderskiego społeczeństwa od dziesięcioleci. Często pracują w logistyce, produkcji, sektorze technicznym lub budowlanym. Są to sektory, które utrzymują holenderską gospodarkę, zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym. Zapotrzebowanie na zagranicznych pracowników jest i będzie zatem zawsze obecne.

Poszukiwanie pracy

Załóżmy, że duża firma budowlana nie znalazła stolarzy budowlanych w Holandii. W takim przypadku może ona zdecydować się na współpracę z biurem pracy, które zapewni, że rolę tę wypełnią specjaliści z zagranicy. W idealnym przypadku agencja pracy tymczasowej ma wiele biur rekrutacyjnych w różnych krajach. Załóżmy, że masz kontakt z osobą rekrutującą w takim biurze i podoba Ci się praca jako oferta stolarza w Holandii. Możesz spodziewać się: osobistej rozmowy rekrutacyjnej w biurze, kontaktu online z agencją zatrudnienia w Holandii i pomocy w odbiorze odpowiednich dokumentów potrzebnych do wyjazdu do Holandii.

Podróż do Holandii

Gdy tylko otrzymasz datę rozpoczęcia nowej pracy, możesz zaplanować podróż do Holandii. W większości przypadków agencja zatrudnienia załatwi to za Ciebie. Po przybyciu na, na przykład Schiphol (lotnisko w Amsterdamie) zostaniesz wprowadzony do nowego miejsca zamieszkania (oczywiście zawsze możesz sam zorganizować transport i kwaterunek). Przez pierwsze dni w Holandii kontakt z osobami z biura jest intensywny. Pracownicy biura pracy dokładają wszelkich starań aby Twój pierwszy tydzień pracy był dobrze zorganizowany, ponadto służą pomocą w razie potrzeby.

Życie i środowisko

Jeśli agencja pracy tymczasowej zaoferowała Ci mieszkanie, to musi ono spełniać pewne warunki. Dom jest kontrolowany przed i podczas pobytu przez organizację SNF, Stichting Normering Flexwonen. Podczas takiej kontroli sprawdzana jest przestrzeń, prywatność, warunki sanitarne, bezpieczeństwo i higiena zakwaterowania. Ponadto miłym faktem jest to że agencja zatrudnienia poświęca Ci dodatkową uwagę. W formie na przykład pakietu powitalnego który zawiera smakołyki lub książeczkę na temat języka holenderskiego i kultury.

Bezpieczna praca 

Holenderskie biura pracy powinny zapewnić pracownikom migrujący bezpieczną pracę i życie. Odpowiedzialność spoczywa zarówno na pracodawcy (agencji pracy tymczasowej) i firmie (w której rzeczywiście pracujesz), a także na samym pracowniku. Na przykład pracodawca i firma muszą upewnić się, że miejsce pracy każdego pracownika jest zgodne z wytycznymi oraz z zasadami BHP.  Jeśli masz pytania dotyczące bezpieczeństwa, skontaktuj się z biurem pracy lub poproś o nie firmę, w której pracujesz lub będziesz pracował.

Chciałbyś pracować w Holandii? Zobacz naszą stronę z aktualnymi ofertami pracy.

Podobne wpisy

Zobacz blogi w tej kategorii

Czy język angielski przydaje się w Holandii? Jak zacząć naukę?

3 min24 maja 2024

Otwarcie konta bankowego w Holandii

3 min15 lutego 2024

Wzrost płacy minimalnej w Holandii: Co to oznacza dla Ciebie?

2 min3 stycznia 2024