2 min18 maja 2020

Czy język niderlandzki jest trudny?

Czy nauka niderlandzkiego jest trudna? Zależy to od wielu różnych czynników, takich jak umiejętność uczenia się, znajomości innych języków i możliwości uczestniczenia w lekcjach. Nauka niderlandzkiego może zatem być dla jednych łatwiejsza a dla drugich trudna.

 

Język Niderlandzki - podstawowe informacje

Niderlandzki to język zachodniogermański. W Unii Europejskiej językiem niderlandzkim posługuje się około 25 milionów osób. Jego kompletne słownictwo składa się z ponad miliona słów!

Niderlandzkie dźwięki, twarde g i czasowniki

Powodem, dla którego ludzie uważają holenderski za trudny język jest to, że zawiera dźwięki, których nie słyszymy w żadnym innym języku. Na przykład trudna do wymówienia litera „g”. Nie wygląda to zbyt dobrze jeśli przy wymówieniu litery „g” zaczniesz chrząkać. Niderlandzki ma też inne trudne kombinacje literowe „sch”, „schr”, „gr”, „eu”, „au” i „ui”. Czasowniki „leżeć”, „stać” i „siedzieć” są również mylące dla osób nierozmawiających w tym języku. Na przykład na stole leży książka, stoi wazon, a plama siedzi 😉. Czy nadal nadążasz?

Rozmawiać po niderlandzku

Na szczęście 80 procent Holendrów zgadza się z faktem, że niderlandzki jest pięknym językiem. Ponadto 90 procent Holendrów uważa, że ważne jest, aby ich dzieci dobrze znały język niderlandzki. Kiedy przyjeżdżasz aby życ i pracować w Holandii, dobrze jest nawet odrobinę rozmawiać po niderlandzku. W ten sposób możesz zapobiec na przykład nieporozumieniu w miejscu pracy. Nie musisz rozmawiać płynnie, wystarczy podstawowa wiedza.

Top 10 niderlandzkich słówek:

  1. Veel plezier - Baw się dobrze
  2. Goedemorgen - Dzień dobry (tylko do godziny 12.00)
  3. Lekker - Smaczne
  4. Dankjewel - Dziękuję Ci
  5. Doei - Pa
  6. Proost! - Na zdrowie!
  7. Fijn weekend - Miłego weekendu
  8. Gezellig - Przytulny
  9. Eet smakelijk – Smacznego
  10. Mooi weer - Ładna pogoda

Sposoby na naukę jezyka

Nauka języka jest świetnym sposobem na poznanie kultury. Nie wiesz jak zacząć naukę? Dobrym pomysłem na sam początek będzie oglądanie holenderskiej telewizji, czytanie książek, gazet i wiadomości internetowych w tym języku. Warto zastanowić się nad kursem z lektorem języka niderlandzkiego, a jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy wystarczy, że zaprzyjaźnisz się z aplikacjami takimi jak Duolingo lub Drops. I pamiętaj warto ośmielić się i spróbować własnych sił w rozmowie po niderlandzku! Nic tak nie uczy jak mówienie i jeszcze raz mówienie, nawet z błędami...przecież człowiek całe życie uczy się na błędach.

 

Chcesz mieszkać i pracować w Holandii? Poznaj 5 zalet pracy w Holandii , sprawdź oferty pracy na pran.pl i aplikuj!

Podobne wpisy

Zobacz blogi w tej kategorii

Czy język angielski przydaje się w Holandii? Jak zacząć naukę?

3 min24 maja 2024

Holenderska pasja rowerowa

3 min22 maja 2024

Holenderskie wybrzeża – 5 plaż, które musisz odwiedzić!

3 min17 maja 2024