3 min2 sierpnia 2023

Zamorskie Terytoria Holandii- czyli holenderska egzotyka!

Holandia to niewielki kraj znany z wiatraków, tulipanów i charakterystycznych kanałów, ale czy wiesz, że posiada również kilka zamorskich terytoriów, które są częścią Królestwa Niderlandów?
Choć oddalone od europejskiej części kraju o kilka tysięcy kilometrów, te wyspy i archipelagi łączą się z Holandią poprzez wspólne korzenie, długą historię i język. Dziś dowiemy się, co ma wspólnego Królestwa Niderlandów z Karaibami!

Aruba

Aruba to jedno z najbardziej znanych zamorskich terytoriów Holandii. Jest to wyspa na Morzu Karaibskim, oddalona od Holandii o ponad 7000 km! Aruba było pierwszym zamorskim terytorium Niderlandów, które uzyskało specjalny status "kraju autonomicznego" w 1986 roku. Pomimo zdobycia autonomii, Aruba wciąż pozostaje związane z Królestwem Niderlandów, a monarcha holenderski jest jego głową państwa.

Ludność Aruby mówi głównie w dwóch językach: papiamento i holenderskim. Papiamento jest lokalnym językiem kreolskim, który wyewoluował z połączenia języków afrykańskich, portugalskiego, hiszpańskiego i holenderskiego. Język holenderski jest używany w urzędach, szkołach i w kontaktach z władzami centralnymi w Holandii.

Curaçao

Curaçao to kolorowa wyspa o bogatej historii i mieszanej kulturze. Głównym miastem jest Willemstad, które wyróżnia się dzięki malowniczym, pastelowym koloniom holenderskiego stylu, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Podobnie jak Aruba, Curaçao leży na Morzu Karaibskim i cieszy się statusem "kraju autonomicznego" w Holandii od 2010 roku.

Ludność Curaçao również mówi w papiamento i holenderskim. Papiamento jest głównym językiem używanym przez mieszkańców na co dzień, ale język holenderski jest stosowany w sferach oficjalnych i edukacji.

Sint Maarten

Kolejnym fascynującym miejscem w tym regionie jest Sint Maarten, wyspa podzielona pomiędzy Holandię a Francję. To popularne miejsce turystyczne, gdzie można odkrywać cudowne plaże, cieszyć się tętniącym życiem nocnym i spróbować smaków wielokulturowej kuchni. Co ciekawe, Sint Maarten ma jedno z najbardziej spektakularnych podejść do lotniska na świecie, gdyż samoloty lądują zaledwie kilka metrów nad głowami ludzi na plaży Maho.
Holenderska strona wyspy, Sint Maarten, uzyskała status "kraju autonomicznego" w 2010 roku, a monarcha holenderski jest reprezentowany przez gubernatora.

Na Sint Maarten używa się trzech języków: holenderskiego, angielskiego i papiamento.

Bonaire

Zamorskie terytorium Holandii, Bonaire, jest małą wyspą na Karaibach, która jest rajem dla miłośników nurkowania. To jeden z najlepszych miejsc na świecie do nurkowania z rurką, dzięki koralowym rafom i kolorowym stworzeniom morskim. Bonaire to także miejsce, gdzie można spotkać dzikie flamingi, które wędrują swobodnie wzdłuż słonych lagun.
W 2010 roku Bonaire stało się specjalną gminą Holandii, co sprawia, że jest integralną częścią Królestwa Niderlandów.

Na Bonaire mieszkańcy posługują się czterema językami: papiamento, holenderskim, angielskim i hiszpańskim.

Holenderskie Antyle

Holenderskie Antyle to dwa dalekie archipelagi na Morzu Karaibskim: Saba i Sint Eustatius. Saba, nazywana "wyspą wulkanów", słynie ze swego charakterystycznego szczytu Mount Scenery, który jest najwyższym punktem na całym terytorium Holandii. Sint Eustatius, zwana po prostu "Statia", to mała wyspa z uroczym miastem Oranjestad i ciekawą historią związaną z czasami kolonialnymi.
W 2010 roku Holenderskie Antyle przestały istnieć jako jednostka administracyjna, a większość terytoriów, takich jak Saba i Sint Eustatius, stało się tzw. specjalnymi gminami Holandii.

Na tych wyspach języki używane są podobnie jak na innych zamorskich terytoriach Holandii: papiamento i holenderski są dominującymi językami.

Wszystkie zamorskie terytoria Holandii mają swoje korzenie w historii kolonialnej i wciąż utrzymują silne więzi z Holandią. Mieszkańcy tych regionów posługują się językiem holenderskim, obchodzą typowo holenderskie święta, jednak utrzymują swoją niezależność tak kulturową jak i językową. Dzięki zmianom administracyjnym, powiązania tych miejsc z Holandią pozostają głównie symboliczne.

 

Chcesz zarobić na egzotyczne wakacje?
Aplikuj już teraz! 

Podobne wpisy

Zobacz blogi w tej kategorii

10 najpopularniejszych parków rozrywki w Holandii - część 2

4 min31 maja 2024

Czy język angielski przydaje się w Holandii? Jak zacząć naukę?

3 min24 maja 2024

Holenderska pasja rowerowa

3 min22 maja 2024