2 min13 października 2022

Polonia w Holandii

Ciekawi Cię ilu naszych rodaków mieszka obecnie w Holandii? Zobacz, czy po wyjeździe jest szansa na rozmowę z kimś po polsku.

Holandia, stolica tulipanów. Jedno z najbardziej popularnych państw, do którego emigrują obywatele z całej Europy i świata. Również rodacy naszego kraju. Polacy przyjeżdżają Holandii do pracy, ale również dla rozrywki. Holandia daje wiele możliwości zarobku, rozwoju i wypoczynku.

Ilu Polaków mieszka w Holandii?

Dane demograficzne z 2022 roku wskazują, że w Holandii mieszka znacząca liczba Polaków:

  • Mieszkańcy ogółem: 17 590 672
  • Holendrzy: 13 151 772
  • Obcokrajowcy: 4 438 900
  • Polacy: 220 980

źródło: opendata.cbs.nl

Warto zaznaczyć, że Polonia nie należy do największej mniejszości narodowej w Holandii. Najbardziej liczni są: Niemcy, Turkowie, Marokańczycy, Surinamczycy i Indonezyjczycy. Co ciekawe Polaków jest więcej niż Belgów i mieszkańców Antyli - dawnej kolonii holenderskiej. Nasz kraj zajmuje szóste miejsce pod względem grup imigranckich zamieszkujących kraj tulipanów.

Gdzie można spotkać Polaków?

Najwięcej naszych rodaków zamieszkuje regiony, w których najłatwiej jest znaleźć pracę. Zaliczamy do nich Brabancję Północną, Flevoland, Limburgię czy Południową Holandię. Polaków można spotkać także w wielu niderlandzkich miastach, głównie w tych największych: Rotterdamie, Amsterdamie i Venlo.

Jak wygląda życie Polaków w Holandii?

Polacy chętnie wyjeżdżają do Holandii w celach zarobkowych. Często szukają pracy w przemyśle spożywczym, centrach dystrybucyjnych, fabrykach czy w branży budowlanej.

Brak znajomości języka niderlandzkiego, nie stanowi istotnej przeszkody w codziennym życiu czy pracy. Zdecydowana większość Holendrów, bo aż 90% posługuje się językiem angielskim. Dlatego trzeba liczyć się z tym, że większość pracodawców wymaga znajomości angielskiego. Przy pracy na produkcji lub w logistyce język angielski jest wymagany przynajmniej na poziomie komunikatywnym, a w branży technicznej zazwyczaj trzeba mówić biegle.

Każdy, kto wyjeżdża do Holandii, odnajdzie tam swój kawałek ojczyzny. Na pewno poznasz wiele osób podobnych do siebie. Nietrudno tutaj natknąć się na polskie sklepy, restauracje czy kościoły.

Święto Polonii w Holandii

Czy wiesz, że 2 maja jest świętem Polonii zamieszkującą Holandię? Dzień Polonii świętuje się już od 2002 roku. W tym dniu Polacy spotykają się, by wymienić się doświadczeniami z pracy i życia. Jest to także doskonała okazja do poznania nowych osób i dobrej zabawy.

Teraz już wiesz, że Holandia to kraj, który warto wziąć pod uwagę, jeśli myślisz o wyjeździe za granicę. Zapraszamy do Holandii.Podobne wpisy

Zobacz blogi w tej kategorii

10 najpopularniejszych parków rozrywki w Holandii - część 2

4 min31 maja 2024

Czy język angielski przydaje się w Holandii? Jak zacząć naukę?

3 min24 maja 2024

Holenderska pasja rowerowa

3 min22 maja 2024