3 min1 lipca 2020

Praca w niedzielę w Holandii

Praca w niedzielę w Holandii jest coraz bardziej powszechna. Kiedyś niedziela była dniem przeznaczonym do odpoczynku, ulice były puste supermarkety jak i centra handlowe były zamknięte. W dzisiejszych czasach jest zupełnie inaczej.

 

Praca w niedzielę

W dużych miastach nie widać już różnicy między sobotą a niedzielą. Większość sklepów, supermarketów, siłowni i restauracji jest otwarta, dostępny jest również transport publiczny. W sektorze logistycznym lub produkcyjnym ludzie często pracują również w niedziele. Wynika to z faktu, iż proces produkcji nie może być przerywany. Praca w niedzielę nie zawsze jest korzystna dla pracownika. Dlatego w Holandii w ten dzień zarobisz nieco więcej niż w dzień powszedni.

Czy muszę pracować w niedziele?

W Holandii praca w niedzielę nie jest obowiązkowa, chyba że pracodawca uzgodnił to wcześniej z Tobą. Ponadto zawsze masz prawo do 13 bezpłatnych niedziel rocznie. Często w układzie zbiorowym pracy (CAO) * lub regulaminie firmy ustalone jest, że masz prawo do mniejszej liczby bezpłatnych niedziel. Jest to dozwolone, ale tylko jeśli wyraziłeś na to zgodę.

Czy należy mi się dodatek, jeśli pracuję w niedzielę?

Dla wielu osób dodatek stanowi doskonałą motywację do pracy również w niedzielę. Jednak nie ma przepisów prawnych, które stwierdzają, że masz prawo do dodatkowego wynagrodzenia. Dlatego pracodawca nie ma obowiązku przyznania dodatków. Możliwe jest więc, że zarobisz tyle samo w niedzielę, co zwykłego dnia roboczego. Twój pracodawca nie ma również obowiązku zapewnienia dodatkowych godzin wolnych za przepracowane godziny w niedzielę.
Jednak w niektórych przypadkach masz prawo do dodatkowego wynagrodzenia. Jest to określone w umowie o pracę lub w zbiorowym układzie pracy (CAO)*. O to kilka przykładów:

W branży gastronomicznej nie otrzymasz dodatku za pracę w niedziele.

Supermarkety dają 100% dopłatę w niedzielę. Oznacza to, że otrzymasz podwójne wynagrodzenie za ten dzień.

Układ zbiorowy w branży detalicznej mówi, że masz prawo do 50% dopłaty w niedzielę.

Zgodnie z układem zbiorowym pracy dotyczącym metalurgii, w niedzielę otrzymasz dodatek w wysokości 84% za godzinę.

Układ zbiorowy pracy w branży budowlanej przewiduje, dodatek za prace w niedzielę wysokości 100% za godzinę.

Układ zbiorowy w przemyśle drobiarskim stanowi, że masz prawo do dodatku w niedzielę wysokości 100% za godzinę.

Praca w Holandii

Chcesz podjąć pracę w Holandii? Sprawdź oferty pracy w PRAN! Wakat często określa godziny pracy oraz to, czy masz prawo do dodatków. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat godzin pracy i dodatków na dane stanowisko lub masz inne pytania, możesz zadzwonić lub wysłać e-mail do rekrutera. Przy ofercie pracy znajdziesz adres e-mail i numer telefonu do osoby rekrutującej.

Co to jest układ zbiorowy pracy (CAO)?

Układ zbiorowy pracy „CAO”: jest to układ pisemny zawierający porozumienie dotyczące warunków pracy. Zawiera on na przykład informacje o wynagrodzeniu, dodatkach, wynagrodzeniu za nadgodziny, okresie próbnym, wypowiedzeniu lub emeryturze. Układ zbiorowy pracy dotyczy grupy osób. Z drugiej strony mamy umowę o pracę, która jest wyłącznie umową między tobą a twoim pracodawcą i dlatego dotyczy tylko Ciebie.

Podobne wpisy

Zobacz blogi w tej kategorii

Czy język angielski przydaje się w Holandii? Jak zacząć naukę?

3 min24 maja 2024

Otwarcie konta bankowego w Holandii

3 min15 lutego 2024

Wzrost płacy minimalnej w Holandii: Co to oznacza dla Ciebie?

2 min3 stycznia 2024