2 min18 września 2023

Sport w NL. Komu kibicują Holendrzy?

Od piłki nożnej po łyżwiarstwo szybkie, Holendrzy traktują swoje sporty bardzo poważnie. Niezależnie od dyscypliny, kibiców wyróżniają pomarańczowe stroje. Słyną z ogromnego entuzjazmu i lekkiego szaleństwa, ale jedno jest pewne – z holenderskimi kibicami nie ma nudy!

Piłka nożna: Narodowa Obsesja

W Holandii piłka nożna to nie tylko sport, to sposób życia dla wielu osób. Pomarańczowi sięgali już po najwyższe trofea: zostali Mistrzami Europy i trzykrotnie stanęli na drugim stopniu podium w Mistrzostwach Świata (ostatnio w 2010 roku). Eredivisie, najwyższa liga piłkarska w kraju, prezentuje ekscytujące mecze między takimi drużynami jak Ajax, PSV i Feyenoord. Niektóre z tych zespołów są rywalami od wielu lat. Gdy kibic Ajaxu spotyka się z fanem Feyenoord, niekoniecznie się polubią. Aby poczuć elektryzującą atmosferę, udaj się na lokalny stadion. Piłka nożna jest również najpopularniejszym sportem uprawianym przez Holendrów. Każde miasto ma co najmniej jeden klub piłkarski.

Łyżwiarstwo szybkie: Zimowa Tradycja

Kiedy w zimie zamarzają kanały, rzeki i jeziora, Holandia staje się rajem dla łyżwiarzy szybkich. Ludzie jeżdżą na łyżwach wszędzie! Może to właśnie dlatego Holendrzy odnoszą takie sukcesy w tej dyscyplinie. Z zawodnikami jak Sven Kramer i Ireen Wüst, którzy osiągają niezwykłe sukcesy na arenie olimpijskiej, holenderska scena łyżwiarska jest na najwyższym poziomie. Nic dziwnego, że zrzesza tysiące oddanych fanów!

Kolarstwo: Sukces Na Dwóch Kółkach!

Rower, to zdecydowany symbol Niderlandów. Nie bez powodu: ten mały kraj posiada ponad 35 000 km tras rowerowych! Holendrzy są również fanami tego sportu. Wielu holenderskich zawodowych kolarzy bierze udział w wyścigach, takich jak Tour de France, czy nasze Tour de Pologne. Chcesz się poczuć jak uczestnik peletonu? Weź rower i przejedź się po Amsterdamie. A jeśli wolisz samotne wyprawy- wybierz piękne holenderskie wsie i miasteczka.
Zobacz najpiękniejsze trasy rowerowe w Holandii!

Max, Max, Max, Super Max

Od czasu sukcesów Maxa Verstappena w ostatnich latach, Formuła 1 stała się ogromnie popularna w Holandii. Holendrzy oglądają każdy wyścig Formuły 1, a podobnie jak w przypadku piłki nożnej, transmisje często odbywają się w kawiarniach i barach. Chcesz poczuć atmosferę Orange Army? Odwiedź wyścigi takie jak Zandvoort, Austria i Spa Francorchamps lub wybierz się ze znajomymi na transmisję do baru! To świetna okazja, by nawiązać nić porozumienia z Holendrami!

Niezależnie od tego, czy jesteś zawodowcem, amatorem, czy kibicem- Holandia daje Ci ogrom sportowych możliwości i emocji! Zadbane ścieżki rowerowe, zamarznięte kanały, miejskie boiska tylko czekają, aż się na nich spocisz!
Pytanie tylko, komu będziesz kibicować, jeśli w ME w piłce Polska reprezentacja zmierzy się z Oranje?

Podobne wpisy

Zobacz blogi w tej kategorii

Koningsdag, czyli Dzień Króla w Holandii - 27 kwietnia 2024

3 min15 kwietnia 2024

10 najpopularniejszych parków rozrywki w Holandii - część 1

4 min12 kwietnia 2024

Dlaczego Pomarańczowy jest Krajowym Kolorem Holandii?

2 min5 kwietnia 2024