2 min22 grudnia 2022

Sylwester i Nowy Rok w Holandii

Sylwester to jedna z najbardziej wyczekiwanych nocy w roku. W Holandii tradycje noworoczne obejmują wiele ciekawych zwyczajów. Holendrzy świętują Nowy Rok na wiele sposobów i w tym artykule przyjrzymy się bliżej niektórym z nich.

 

Zakończenie roku z rodziną i przyjaciółmi

W Niderlandach Sylwestra spędza się w domu. Aby uczcić ostatni dzień roku i przywitać Nowy Rok, Holendrzy spotykają się w kameralnym gronie, wśród rodziny lub przyjaciół. Wspólnie spożywają przygotowane przekąski, grają w gry planszowe, a o północy składają sobie życzenia i odpalają fajerwerki, żeby hucznie przywitać Nowy Rok.  

Sylwestrowy przysmak

Spędzając Sylwestra w Holandii, z pewnością nie ominie Cię zwyczaj spożywaniaoliebollen. Jest to przysmak, którego nie może zabraknąć tego dnia na holenderskim stole. Oliebollen są to smażone na głębokim tłuszczu holenderskie pączki z rodzynkami, posypane cukrem pudrem. W niektórych rejonach przygotowuje się smażone jabłka w cieście (appelbeignets), ciastko z ciasta francuskiego z jabłkiem i cynamonem (appelflappen), czy wytrawne naleśniki żytnie z melasą i boczkiem (spekdikken). 

Humorystyczne podsumowanie roku

Oudejaarsconference to tradycyjne wydarzenie, które podsumowuje mijający rok, ale w nietypowej formie. Jest to przedstawienie najważniejszych chwil poprzednich 12 miesięcy w postaci spektaklu kabaretowego. Wyczekiwany program pełen żartów, skeczy i piosenek jest chętnie oglądany przez  Holendrów. Oudejaarsconference jest emitowany w telewizji, ale można go również obejrzeć w Internecie. 

Sylwester bez szampana?

W Holandii szampan na Sylwestra nie jest obowiązkowym zwyczajem. Większość ludzi wybiera inne napoje alkoholowe: wino, lub piwo. Tak jak w Polsce, życzeniom towarzyszy kieliszek “czegoś mocniejszego”. O północy na niebie pojawiają się zimne ognie, które tworzą piękną atmosferę. 

Noworoczna loteria

Nie ma nic lepszego niż rozpoczęcie Nowego Roku na bogato. Szczęściu trzeba jednak dopomóc, dlatego mieszkańcy Holandii kupują los „Oudejaarslot” z niepowtarzalnym numerem. Udział w loterii daje szansę na wygranie głównej nagrody pieniężnej lub mniejszej nagrody. Wyniki losowania są zazwyczaj ogłaszane o północy. 

Rozpoczęcie nowego roku z Nieuwjaarsduik

Jedną z najciekawszych noworocznych tradycji w Holandii jest Nieuwjaarsduik. Porankiem, w Nowy Rok około 30 tysięcy ludzi zbiorowo wbiega do lodowatej wody Morza Północnego. Atrakcja odbywa się w wielu lokalizacjach, jednak największe wydarzenie jest organizowane w Scheveningen. Po wyjściu z mroźnego morza morsy mogą rozgrzać się holenderską zupą zimową - zwykle gęstą grochówką z kiełbasą. 

Jak widać, Holandia oferuje wiele ciekawych atrakcji, aby uczcić Nowy Rok. Nieważne jak go spędzisz, z pewnością będzie to wyjątkowe doświadczenie. 

PRAN życzy wszystkim szczęśliwego Nowego Roku!
Gelukkig Nieuwjaar!

Podobne wpisy

Zobacz blogi w tej kategorii

10 najpopularniejszych parków rozrywki w Holandii - część 2

4 min31 maja 2024

Czy język angielski przydaje się w Holandii? Jak zacząć naukę?

3 min24 maja 2024

Holenderska pasja rowerowa

3 min22 maja 2024