3 min27 października 2022

Transport publiczny w Holandii

Wyjeżdżasz do Holandii i pewnie zastanawiasz się, w jaki sposób będziesz się przemieszczać? Zobacz, jak funkcjonuje komunikacja publiczna w Holandii i czy warto zdecydować się na ten rodzaj transportu.

Transport publiczny w Holandii funkcjonuje na bardzo wysokim poziomie i z roku na rok rozwija się coraz bardziej. To sprawny, komfortowy i ekonomiczny sposób na przemieszczanie się, nie tylko w mieście. Z tego powodu brak auta, nie powinien stanowić dla Ciebie większego problemu.

Rodzaje komunikacji publicznej w Holandii

Holenderski transport publiczny jest bardzo podobny do tego w Polsce. Możesz skorzystać między innymi z tramwajów, autobusów, pociągów czy metra. Różnicę zobaczysz w jakości usług, ponieważ komunikacja w Holandii stawia poprzeczkę bardzo wysoko.

Połączenia autobusowe i tramwajowe są bardzo dobrze zorganizowane, dzięki czemu szybko dotrzesz do celu. Do autobusu zawsze wchodzi się przodem, aby odbić kartę lub kupić bilet. Zaletą tej formy komunikacji jest możliwość zobaczenia miasta. Uwaga ciekawostka! Czy wiesz, że tramwaj linii 2 w Amsterdamie jest jednym z najciekawszych tramwajów na świecie? Na jej trasie znajduje się wiele atrakcji turystycznych miasta.

Jednym z najbardziej komfortowych środków transportu w Holandii jest pociąg. Pozwala on na sprawne przedostanie się do innego miasta. Holandia to dość mały kraj, który daje wiele możliwości podróżowania. Na przykład, dotarcie do Utrechtu z Amsterdamu zajmie Ci około pół godziny! Pociągi jeżdżą do późnych godzin nocnych, a na dużych stacjach kursują pociągi nocne. Jest też dobra wiadomość dla osób dbających o środowisko! Holenderska kolej stosuje nowoczesne rozwiązania. Energia dostarczana jest ze źródeł odnawialnych.

Oprócz tramwajów i autobusów w Amsterdamie i Rotterdamie znajdziesz też metro. Metro ma dużą zaletę – pozwala uniknąć korków. Zabierze Cię na przykład ze stacji kolejowej Duivendrecht do samego centrum Amsterdamu w ciągu kilku minut.

Do transportu publicznego w Holandii można zaliczyć również rowery. Przecież Holandia to rowerowa stolica świata! Doskonale zorganizowane ścieżki rowerowe pozwolą Ci na wygodne poruszanie się po mieście i nie tylko. Kilkanaście tysięcy kilometrów ścieżek rowerowych umożliwia poruszanie się pomiędzy miastami. Nie martw się, nie musisz mieć własnego roweru. Już za 6€ wypożyczysz rower na całą dobę.

Co warto wiedzieć, podróżując komunikacją publiczną?

Wszystkie środki transportu publicznego w Holandii wymagają tak zwanej karty chipowej OV, która jest ważna w autobusie, tramwaju, metrze i pociągu. Amsterdam, Rotterdam i kilka innych miast oferują także specjalne bilety dla turystów ważnych od jednego do siedmiu dni. Kartę chipową OV możesz kupić na stacjach, w automatach lub w sklepach tytoniowych. W tramwajach i autobusach można kupić bilet dzienny lub jednorazową kartę chipową. Uwaga: w wielu autobusach i tramwajach nie można płacić gotówką.

System OV-chipkaart

O co chodzi z systemem OV-chipkaart? Jest to karta używana w transporcie publicznym. Funkcjonuje w Holandii od 2014 roku, ale po raz pierwszy została zastosowana już w 2005 roku w Rotterdamie. Karta pozwala Ci na korzystanie z każdego typu transportu publicznego. Istnieją dwa rodzaje karty, anonimowa i spersonalizowana. Ten pierwszy rodzaj najlepiej sprawdzi się do jednorazowego użytku. Spersonalizowana karta ma zdjęcie i zawiera dane właściciela. Będzie korzystna dla osób, które planują zostać w Holandii na dłużej. Karta jest ważna przez 5 lat od jej wydania, a koszt wyrobienia wynosi około 8€.

Sposoby na podróżowanie po Holandii

Warto zapoznać się z popularną wśród holendrów wyszukiwarką 9292ov. Pozwala na znalezienie najlepszych połączeń u różnych przewoźników. Umożliwia także planowanie podróży.

Na stronie holenderskiej firmy kolejowej NS (Nederlandse Spoorwegen) wyszukasz połączenia międzynarodowe.

Teraz znając najlepsze środki transportu w Holandii, możesz połączyć przyjemne z pożytecznym. Wyjedź do pracy w Holandii i przy okazji podróżuj! Skontaktuj się z nami lub aplikuj na jedną z naszych ofert. Na pewno znajdziemy dla Ciebie ciekawą i dobrze płatną pracę.Podobne wpisy

Zobacz blogi w tej kategorii

10 najpopularniejszych parków rozrywki w Holandii - część 2

4 min31 maja 2024

Czy język angielski przydaje się w Holandii? Jak zacząć naukę?

3 min24 maja 2024

Holenderska pasja rowerowa

3 min22 maja 2024