2 min3 stycznia 2024

Wzrost płacy minimalnej w Holandii: Co to oznacza dla Ciebie?

Początek roku zwykle przynosi zmiany. Chcesz dowiedzieć się, co się dzieje z płacą minimalną w Holandii i jak to się ma do sytuacji w Polsce? Mamy dla Ciebie garść ciekawostek i kilka przemyśleń, które mogą Cię zainteresować, zwłaszcza jeśli zastanawiasz się nad pracą za granicą.

 

Polska vs Holandia: Kto daje więcej?

Zaczynijmy od liczb, ale bez przesadnej formalności. W Polsce w 2023 płaca minimalna wynosiła 23,50 zł za godzinę, a w 2024 poszła w górę do 27,70 zł. To całkiem spory skok, prawda? Mówimy o wzroście o około 17,9%.
Teraz spójrzmy na Holandię. Tam w 2023 płaca minimalna to było 11,19 € na godzinę, a teraz skoczyła do 13,27 €. To daje nam wzrost o 18,5%. Czyli w obu krajach płace minimalne poszły w górę, ale Holandia minimalnie wygrywa w tym wyścigu.

Big Mac Index: Prosta Ilustracja Różnic

Pewnie słyszałeś o Big Mac Index. To taki ciekawy sposób na sprawdzenie, jak różne waluty mają się do siebie, patrząc przez pryzmat ceny Big Maca. W Polsce taki burger kosztuje 19,90 zł, a w Holandii – 5,05 €. W Holandii, aby zarobić na Big Maca, pracownik przy stawce 13,27 euro/h musi pracować około 23 minuty. W Polsce, przy stawce 27,70 zł/h, potrzeba na to około 43 minut. Ta różnica pokazuje, jak wyższa stawka minimalna w Holandii przekłada się na lepszą siłę nabywczą.
Więcej takich porównań znajdziesz na naszym Tik Toku.

Czy życie drożeje?

Tak, niestety. Zarówno w Polsce, jak i w Holandii, ceny idą w górę. Ale pamiętaj, że z wyższą płacą minimalną w Holandii, może być Ci łatwiej poradzić sobie z tymi wyższymi kosztami życia.
Dzięki wyższej stawce minimalnej możesz gromadzić oszczędności, dzięki temu wzrost kosztów życia nie będzie taki straszny,

Dlaczego warto zainteresować się Holandią?

Pomyśl o Holandii nie tylko jako o kraju tulipanów i wiatraków, ale jako o miejscu z dobrą kasą za godzinę pracy. Do tego dochodzą świetne warunki życia i praca w międzynarodowym środowisku. To może być świetna przygoda i okazja do zdobycia cennego doświadczenia!

 

Podsumowując, jeśli myślisz o pracy za granicą, Holandia może być świetnym wyborem. Nie tylko ze względu na finanse, ale też ze względu na jakość życia i nowe doświadczenia, które na Ciebie tam czekają.
Interesuje Cię praca w Holandii?
Poznaj nasze oferty pracy!

Podobne wpisy

Zobacz blogi w tej kategorii

Czy język angielski przydaje się w Holandii? Jak zacząć naukę?

3 min24 maja 2024

Otwarcie konta bankowego w Holandii

3 min15 lutego 2024

Dlaczego warto spędzić Boże Narodzenie w Holandii?

3 min22 listopada 2023