3 min9 listopada 2022

Zalety pracy w Holandii w branży automotive

Dlaczego warto wyjechać do Holandii i pracować w branży automotive? Jakie kryteria trzeba spełnić i co warto wiedzieć przed rozmową z rekruterem? Między innymi na te pytania odpowie Pamela Rother – Specjalista ds. Rekrutacji w agencji PRAN.

Od wielu lat rekrutujesz osoby do pracy w branży samochodowej. Jak to się zaczęło i dlaczego właśnie ta branża? Bo auta, to raczej męska pasja. [śmiech]

Urlop macierzyński był dla mnie taką próbą, że po powrocie do pracy, mogłam podjąć się wszystkiego! [śmiech] Branżę automotive traktuję jako kolejne wyzwanie - tym razem rekrutacyjne. Ta praca potrafi dostarczyć emocji nie mniejszych, niż jazda po torze rajdowym!

Według mnie pasja nie ma płci, a ja chętnie czytam nowinki ze świata motoryzacji, lubię też rozmawiać z kandydatami o ich doświadczeniu i wiedzy - dzięki temu jestem na bieżąco.

Na jakie stanowiska rekrutujesz?

Stale potrzebujemy: mechaników, lakierników, blacharzy. Są też projekty związane z montażem naczep czy elektrobusów. Staramy się również dopasować ofertę dla osób doświadczonych w autodetailingu czy w wulkanizacji.   

Jakie oferty cieszą się wśród Polaków największym zainteresowaniem?

Przede wszystkim te atrakcyjne finansowo lub z możliwością rozwoju. Niektórzy preferują małe warsztaty samochodowe, a niektórzy duże autoryzowane serwisy renomowanych marek. Na pewno wszystkim zależy na dogodnych warunkach mieszkaniowych, a mamy to szczęście, że zapewniamy tylko i wyłącznie pokoje 1-osobowe.

Jak powiedziałaś, jedną z głównych motywacji do wyjazdu są zarobki. Czy praca w Holandii się opłaca?

Zdecydowanie! Podczas rozmowy kwalifikacyjnej zawsze podaję zarobki tygodniowe netto. To kwota po wszystkich potrąceniach (podatki, ubezpieczenie, zakwaterowanie). Każdy już przed wyjazdem wie, ile EURO będzie pojawiało się co tydzień na jego koncie. Oprócz atrakcyjnej wypłaty pracownik zdobywa cenne doświadczenie i niezapomniane wspomnienia. Bo przecież po pracy, czy w weekendy można wybrać się na spacer lub do miasta. W Holandii jest co robić i co zwiedzać.

Opowiesz nam trochę o samym procesie rekrutacji? Jak on przebiega, ile trwa, czy przed spotkaniem z Tobą warto się jakoś przygotować?

Proces rekrutacji trwa nie dłużej niż tydzień. Dobre CV to podstawa - najlepiej w języku angielskim. Pierwszym krokiem z mojej strony jest kontakt telefoniczny – chcę poznać daną osobę, weryfikuję doświadczenie i opowiadam o ofercie. Następnie przedstawiam kandydata lub kandydatkę przyszłemu pracodawcy, który często kontaktuje się z potencjalnym pracownikiem. Wszystko oczywiście odbywa się w przyjemnej i luźnej atmosferze, bez napięcia i stresu.

Wspomniałaś o CV. Co powinno się w nim znaleźć?

Zawsze powtarzam kandydatom, że CV to jest ich osobista wizytówka. Ważne, by było aktualne oraz zawierało opis wykonywanych obowiązków. Ja preferuję, gdy obowiązki są wypisane od myślników. To wpływa na czytelność i przejrzystość. Dodatkowym plusem jest „portfolio”. W przypadku specjalisty PDR czy lakiernika są to zdjęcia aut „przed” i „po” wykonanej pracy. Co do wersji językowej, jestem w stanie pomóc przekształcić CV na język angielski. Dlatego nie bójcie się pisania CV!  Zróbcie to porządnie. Uwierzcie mi – opłaci się. To dokument, który raz dobrze napisany w przyszłości wymaga tylko aktualizacji.

A jakie są minimalne kwalifikacje oczekiwane od kandydatów? Co trzeba umieć, jakie doświadczenie się przyda?

Udokumentowane doświadczenie w branży motoryzacyjnej jest nieuniknione. Wśród otrzymanych aplikacji dostrzegam wielu hobbystów i amatorów, lecz niestety to nie wystarczy. Oprócz doświadczenia w zawodzie ważne jest prawo jazdy. Firmy często znajdują się przy drogach szybkiego ruchu, więc nie ma możliwości dojazdu rowerem czy dojścia na piechotę. [śmiech] Zdarza się też, że trzeba przestawić naprawione auto.

Czy znajomość języka angielskiego jest wymagana?

Tak, zdecydowanie. Nie musi być biegła, wystarczy język na poziomie komunikatywnym. Zapraszam też osoby znające język niemiecki. Mamy wiele warsztatów przy granicy niemiecko-holenderskiej.

Jakie są według Ciebie 3 zalety wyjazdu i pracy w Holandii?

Możliwość rozwoju, poznanie innego kraju i lepsze perspektywy zarobku.

A jak widzisz przyszłość branży automotive w Holandii?

Jest to branża rozwijająca się bardzo prężnie. Z miesiąca na miesiąc w PRAN dysponujemy coraz większą bazą ofert pracy. Wachlarz oferowanych przez nas możliwości jest naprawdę duży. Zapraszam serdecznie.

Dziękuję za rozmowę.Podobne wpisy

Zobacz blogi w tej kategorii

Czy język angielski przydaje się w Holandii? Jak zacząć naukę?

3 min24 maja 2024

Otwarcie konta bankowego w Holandii

3 min15 lutego 2024

Wzrost płacy minimalnej w Holandii: Co to oznacza dla Ciebie?

2 min3 stycznia 2024