5 min30 sierpnia 2022

Zalety pracy w Holandii w branży CNC

Jakie są zalety pracy w Holandii w branży CNC? Dlaczego warto pracować za granicą? Czy to się opłaca? Między innymi na te pytania odpowie Aleksandra Zawadzka – Specjalista ds. Rekrutacji w agencji PRAN.

Od ilu lat szukasz operatorów CNC do pracy w Holandii?

Moja przygoda z rekrutacją specjalistów z branży CNC zaczęła się około 7 lat temu. Na początku rekrutowałam na stanowiska logistyczno-produkcyjne. Gdy w PRAN zwolnił się wakat na rekrutera technicznego, postanowiłam spróbować swoich sił. I tak zostało do dzisiaj. [śmiech]

Dlaczego właśnie ta branża? Czy to nie męska domena?

Wydaje mi się, że podział na branże męskie/damskie w obecnych czasach się zaciera. Oczywiście, mężczyźni stanowią ogromną większość w tym zawodzie, ale proces rekrutacji nie odbiega mocno od tych przeprowadzanych w innych profesjach. Mnie zawsze interesowały tematy techniczne i w tym chyba najlepiej się sprawdzam.

Na jakie stanowiska głównie rekrutujesz?

Najczęściej poszukuję operatorów i programistów maszyn CNC, takich jak: frezarki, tokarki, prasy krawędziowe oraz wycinarki laserowe.

Wspomniałaś o operatorze, frezerze, tokarzu – czym właściwie się zajmują?

Szeroko rozumianą obróbką (w przypadku naszych ofert) metalu. Wyobraźmy sobie, że w danej fabryce produkowany jest pewien element, część jakiegoś urządzenia. Zadaniem operatora jest wykonać go na maszynie CNC w procesie toczenia, frezowania, gięcia.

Na stronie PRAN.pl mamy wiele oferty z branży CNC. Które cieszą się wśród Polaków największym zainteresowaniem? Co jest główny kryterium wyboru - stanowisko, wynagrodzenie, firma czy może lokalizacja?

Na przestrzeni lat obserwuję sporo zmian w kwestii zainteresowania konkretnymi stanowiskami. Jeszcze kilka lat temu najbardziej pożądane były oferty dla operatorów pras krawędziowych. Dzisiaj zdecydowanie więcej aplikacji otrzymuję na stanowiska operatorów frezarek i tokarek. Oczywiście każdy ma swoje indywidualne preferencje. Wydaje mi się, że wynagrodzenie, możliwość nadgodzin oraz zakwaterowanie o odpowiednim standardzie są dla kandydatów najważniejsze.

Jedną z głównych motywacji do wyjazdu są finanse. Jak wyglądają zarobki?

Wszystko zależy od stanowiska, obowiązków oraz oczywiście doświadczenia kandydata. Operator prasy krawędziowej zarobi od 500 EURO netto za 40 godzin. Oczywiście mówimy tutaj o kwotach, które zostają po odliczeniu kosztów za zakwaterowanie i ubezpieczenie. To kwota, którą otrzyma na konto. Doświadczony operator może zarobić w granicach 520-550 EURO. Zdarzają się też oferty w branży aerospace, gdzie zarobki sięgają nawet 600 EURO.

A sam proces rekrutacji – jak on przebiega? Ile trwa i czy wcześniej należy się jakoś przygotować?

Kandydat aplikuje na zamieszczoną na stronie pran.pl ofertę. Wypełnia formularz z podstawowymi danymi i załącza CV. Jeśli spełnia podstawowe wymagania, zapraszam go na rozmowę - najpierw telefoniczną, następnie również w formie video. Podczas rozmowy prezentuję kandydatowi szczegóły oferty oraz staram się dowiedzieć jak najwięcej o jego doświadczeniu zawodowym, umiejętnościach, znajomości języka oraz dostępności. Jeśli kandydat spełnia wymagania, przedstawiam go pracodawcy. Podczas całego procesu pozostaję z kandydatem w kontakcie, informując go o przebiegu rekrutacji. Jeśli zostanie zaakceptowany przez przyszłego pracodawcę, uzgadniamy szczegóły wyjazdu. Kontaktuję go z koordynatorem, przekazuję adres zakwaterowania i termin rozpoczęcia pracy. W idealnej sytuacji cały proces trwa 3-4 dni. Oczywiście jeśli kandydat dostępny jest „od zaraz”. Jednak najczęściej to okres około tygodnia.

W przypadku moich rekrutacji ważne są szczegóły techniczne, dotyczące doświadczenia na konkretnych maszynach - takie informacje należy sobie przypomnieć przed rozmową. Znajomość języka angielskiego jest również istotna, dlatego warto odświeżyć podstawowe zwroty.

Wspomniałaś o CV. Co powinno się w nim znaleźć?

CV powinno być ułożone w formie chronologicznej, zaczynając od ostatniej pracy. Muszą się w nim znaleźć informacje takie jak:

  • nazwa firmy (branża)
  • daty zatrudnienia (miesiąc i rok)
  • nazwa stanowiska
  • wykonywane obowiązki: rodzaj maszyny, sterowniki, programy oraz rodzaj wykonywanych elementów.

Dostajesz dużo aplikacji. Jakie są najczęstsze błędy wpisywane w CV przez kandydatów? Czego warto unikać?

Bardzo oszczędne objętościowo CV, w których trudno doszukać się konkretnych informacji o wykonywanej pracy, na pewno nie przykują uwagi rekrutera. Bardzo ważna jest też wspomniana wcześniej chronologia zatrudnienia. Całość powinna być przejrzysta i spójna – unikajmy kilkuletnich luk w zatrudnieniu.

Do pracy w branży CNC nie można wyjechać bez doświadczenia i podstawowej wiedzy. Jakie są minimalne wymagania dla kandydatów?

Ogromna większość pracodawców wymaga minimum 1-2 lat doświadczenia na danej maszynie. Od czasu do czasu zdarzają się też oferty dla osób po kursie lub z kilkoma miesiącami doświadczenia. Ze względu na odległość zakwaterowania od miejsca pracy, najczęściej konieczne jest też prawo jazdy.

A co z językiem angielskim? Jaki poziom jest wymagany?

Zazwyczaj pracodawcy wymagają minimum komunikatywnej znajomości języka angielskiego. Dość rzadko pojawiają się oferty dla osób ze słabym angielskim. Co chyba zrozumiałe w branży CNC, nie mamy ofert dla osób bez znajomości języka. Od czasu do czasu rekrutuję też dla firm, gdzie język angielski musi być na naprawdę wysokim poziomie – są to firmy głównie z branży aerospace.

Według Ciebie jakie są 3 zalety wyjazdu do Holandii?

Trzy to za mało. [śmiech] Myślę, że najważniejsze z nich to: możliwość zdobycia doświadczenia w międzynarodowych firmach, wyższe zarobki, podszkolenie znajomości języka angielskiego, poznanie kultury innego kraju i zdobycie większej pewność siebie, co niewątpliwie przyda się na rynku pracy.

CNC to branża z potencjałem. Jak ją  widzisz za 5 czy 10 lat?

Tak to prawda. CNC to branża z ogromnym potencjałem, ponieważ każdego roku przybywa sektorów, które wykorzystują tę technologię w procesie produkcji. Za kilka lat specjaliści CNC na pewno nie będą narzekać na brak ciekawych ofert. Zachęcam do kontaktu i zdobywania doświadczenia w Holandii, co z pewnością zaowocuje w przyszłości.

Dziękuję za rozmowę.Podobne wpisy

Zobacz blogi w tej kategorii

Czy język angielski przydaje się w Holandii? Jak zacząć naukę?

3 min24 maja 2024

Otwarcie konta bankowego w Holandii

3 min15 lutego 2024

Wzrost płacy minimalnej w Holandii: Co to oznacza dla Ciebie?

2 min3 stycznia 2024