Myślisz o pracy za granicą? Niemcy i Holandia to dwa popularne kraje, które przyciągają pracowników z Polski. Porównujemy możliwości pracy w obu krajach, żebyś mógł/a podjąć właściwą decyzję.

Oferty pracy

W Niemczech znajdą pracę głównie specjaliści:

  • monter
  • elektryk
  • mechanik
  • budowlaniec

Holandia daje szersze możliwości. Oprócz specjalistów znajdą tam pracę również osoby bez doświadczenia na przykład w:

W Holandii znajdziesz też oferty dla:

Proces rekrutacji

W wielu agencjach rekrutujących ludzi do pracy w Holandii trafisz na kogoś, kto będzie mówił po polsku – również na miejscu. W przypadku Niemiec to raczej rzadkość.

Opis miejsca pracy

W agencji rekrutacyjnej, której można zaufać, oferty są szczegółowo opisane. Wiesz co, gdzie i za ile będziesz robić. Przed podjęciem decyzji zapytaj o szczegółowy opis zakładu pracy, do którego wyjedziesz. Bo przecież nikt nie lubi być niemiło zaskoczony.

Koszt zakwaterowania

Cena mieszkań w Niemczech jest trochę niższa niż w Holandii. Dlatego warto sprawdzić, czy agencja proponuje własne zakwaterowania w korzystnej cenie. Może się okazać, że koszt w obu krajach będzie podobny.

Znajomość języka obcego

Do pracy i życia w Holandii nie jest wymagany język lokalny (niderlandzki), wystarczą podstawy języka angielskiego. W Niemczech w znacznej część ofert jest konieczna znajomość języka niemieckiego na przynajmniej podstawowym poziomie.

Auto i prawo jazdy

W Holandii zarówno prawo jazdy jak i własne auto są dodatkowym atutem, ale nie są niezbędne. W Niemczech własne auto to zazwyczaj warunek konieczny.

Nawiązywanie kontaktów

Społeczeństwo holenderskie jest przyjazne i otwarte, co ułatwia aklimatyzację. Jest tu też sporo Polaków. Będziesz mniej odczuwać, że jesteś poza krajem. W Niemczech napotkasz prawdopodobnie na trudności w nawiązywaniu relacji ze względu na barierę językową.

możesz też poniżej wpisać swoje dane i wtedy to my znajdziemy CI pracę

Otwarta aplikacja