3 min15 lutego 2023

Karnawał w Holandii

Karnawał czas zacząć! Dla mieszkańców południowej Holandii to prawdopodobnie najlepszy czas w roku.

 

Ta szalona i kolorowa zabawa zaczyna się z początkiem katolickiego Wielkiego Postu. Co ciekawe, przygotowania do tego święta mają miejsce już 11 listopada. Luty jest punktem kulminacyjnym wszelkiego rodzaju uroczystości. Pierwotnie karnawał był katolickim świętem, ale obecnie, nie ma on żadnego związku z religią. Życie codzienne zostaje zawieszone na kilka dni i zaczyna się zabawa. 

Przebierasz się za pirata czy malujesz twarz? 

Świętowanie karnawału w normalnych ubraniach nie wchodzi w grę, ale to jak się przebierzesz, zależy od miasta, w którym świętujesz. W niektórych miastach obowiązują określone kolory lub elementy odzieży, które należy ubrać. Przykładem jest miasto Den Bosh, gdzie królują kolory takie jak czerwony, biały i żółty, a każdy zakłada kurtkę z naszywkami. W prowincji Limburg osoby przebierają się w kolorowe ubrania i malują twarze. Holendrzy często tworzą stroje sami. Karnawałowy strój jest dla nich bardzo ważny i poświęcają na to dużo czasu. W innych miastach, na przykład Eindhoven, ludzie przebierają się w kostiumy - od filmowych postaci po zwierzęta. 

Uwaga ciekawostka! Karnawał obchodzony jest głównie na południu, ponieważ południowe prowincje kontynuują katolickie tradycje.  

Tilburg czy Kruikenstad? Miasta zmieniające nazwy 

Holenderskie miasta na czas karnawału nazywają się inaczej. Na południu Holandii, a zwłaszcza w prowincji Barbancja, mieszkańcy miast i miasteczek wymyślają szalone nazwy i zmieniają je na czas karnawału. Na przykład Den Bosch zmienia się w Oeteldonk, a Bergen op Zoom w Krabbegat. Tradycja ta rozpowszechniła się w całym kraju, dlatego w innych województwach miasta również zmieniają swoje nazwy. Nazwy nie są całkowicie przypadkowe, często są w lokalnym dialekcie lub oparte są na dominującej branży. 

Uroczystości karnawałowe  

Na południu Holandii mieszkańcy miesiącami przygotowują się do karnawału. Powszechną formą świętowania jest parada. Grupy przyjaciół spotykają się i tworzą własną platformę i kostiumy, a w dużych miastach lub małych miasteczkach są oficjalnie organizowane parady. Muzyka jest również ważną częścią karnawału. Jest wiele scen z muzyką na żywo, a zespoły muzyczne tworzą specjalną muzykę na to wydarzenie. Większość miast wybiera księcia, który staje się „burmistrzem” miasta na czas karnawału.  

Uwaga ciekawostka! „Polonez” to bardzo popularny taniec podczas karnawału w Holandii.  

Gdzie wybrać się na karnawał w Holandii? 

Po pierwsze, wybierz się na południe. Maastricht i Eindhoven to dwa najbardziej znane miasta karnawału. Znajdziesz tam mnóstwo atrakcji - najważniejsza z nich to niekończąca się impreza. W Den Bosh sklepy są zamykane, a większość restauracji to miejsca do imprezowania. Jeśli mieszkasz na południu, przekonasz się, że także w małych miasteczkach jest co robić. Nawet jeśli znajdujesz się „ponad rzekami” (jak południowi Holendrzy lubią nazywać wszystko, co nie jest południem), prawdopodobnie w pobliżu znajdziesz jakąś imprezę karnawałową, na przykład w Hoogland, Groningen i Noordwijk! 

Pracujesz na południu Holandii i lubisz imprezować? W takim razie nie możesz przegapić karnawału!
Jeśli szukasz pracy w Holandii, koniecznie sprawdź nasze oferty pracy na pran.pl!

Wiesz już, w co przebierzesz się w tym roku? 

Podobne wpisy

Zobacz blogi w tej kategorii

10 najpopularniejszych parków rozrywki w Holandii - część 2

4 min31 maja 2024

Czy język angielski przydaje się w Holandii? Jak zacząć naukę?

3 min24 maja 2024

Holenderska pasja rowerowa

3 min22 maja 2024