Praca w Holandii – najczęściej zadawane pytania

Formalności

Jak dostanę wypłatę?
Wypłaty możliwe są jedynie w formie przelewu. Dlatego przed wyjazdem warto otworzyć osobiste konto walutowe. Będzie niezbędne. Pamiętaj - konto musi być zarejestrowane na Twoje dane. Możesz je założyć banku, w którym masz już konto, albo skorzystać z oferty Revolut czy bunq.
Z ubezpieczenia agencyjnego możesz skorzystać, gdy mieszkasz w jednej z naszych kwater. Koszt zależy od oferty i wynosi 35,58€ lub 38,57€ netto za tydzień. Ubezpieczenie obejmuje koszty leczenia, wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, międzynarodową kartę ubezpieczenia, która działa także, gdy jesteś na urlopie za granicą. Ubezpieczenie agencyjne jest zazwyczaj dla Ciebie bardziej korzystne. Nie będziesz ponosić dodatkowych kosztów, związanych na przykład z "własnym ryzykiem" (eigen risico). Oczywiście wybór gdzie się ubezpieczysz, zależy od Ciebie.
BSN to numer ewidencyjno-fiskalny. Jest nadawany każdemu podatnikowi - to odpowiednik naszego NIPu. Posiadanie własnego numeru BSN jest niezbędne do podjęcia pracy w Holandii. Numer nadawany jest jednorazowo, bez względu na to, gdzie i jak długo się pracuje. Jeśli chcesz pracować sezonowo (do 3 miesięcy), to numer otrzymasz od ręki. Jeśli planujesz dłużny pobyt na terenie Holandii, to oprócz dowodu osobistego będziesz potrzebować potwierdzenia zameldowania. Prośbę o wydanie numeru BSN należy kierować do urzędu gminy tzw. gemeente. Chociaż formalności wydają się skomplikowane, koordynatorzy na miejscu pomogą Ci je załatwić. No i chyba najważniejsze. Za pierwsze wyrobienie Twojego numeru BSN nic nie zapłacisz. Ale pilnuj tego dokumentu, bo za duplikat trzeba zapłacić.
W Holandii obowiązuje podatek ruchomy, dlatego nie jesteśmy w stanie dokładnie wyliczyć wynagrodzenia netto. Jednak mamy dostęp do informacji, ile zarabiają obecni pracownicy danej firmy (jeśli ich tam zrekrutowaliśmy) i możemy podać Ci kwoty orientacyjne, oparte o ich wypłaty.

Praca

Jestem chory, co robić?
Każdy ma prawo chorować. W Holandii nie ma odpowiednika naszego L4. W przypadku choroby należy zgłosić się do koordynatora. Im wcześniej, tym lepiej, ale nie później, niż godzinę przed rozpoczęciem pracy. Gdy jesteś chory powinieneś zostać na zakwaterowaniu - możesz spodziewać się kontroli. Jeśli potrzebujesz wizyty u lekarza, skontaktuj się z koordynatorem. Umówi on wizytę i gdy zajdzie taka potrzeba będzie Ci towarzyszyć w roli tłumacza.
Oczywiście, za każdy przepracowany miesiąc przysługują Ci dwa dni urlopu. Chęć pójścia na urlop trzeba wcześniej zgłosić tak, by pracodawca mógł znaleźć za Ciebie zastępstwo.
W zależności od oferty masz kilka możliwości:
  • Jeśli odległość do pracy jest niewielka wypożyczymy Ci rower - zwykły lub elektryczny. W tym wypadku pobieramy zwrotną kaucję,
  • Jeśli odległość jest większa niż 10 kilometrów, to jeden z Twoich kolegów podwiezie Cię do i z miejsca pracy. Koszt transport zostanie odliczony od Twojej wypłaty.
  • Jeśli chcesz zostać kierowcą i podwozić innych pracowników, możesz dostać agencyjny samochód. W tym wypadku nie będziesz ponosić kosztów transportu.
  • Jeśli masz własny samochód, to możesz ubiegać się o zwrot części kosztów.
Najczęściej tak. Zawsze, gdy praca odbywa się w chłodni, pracodawcy zapewniają odzież ochronną. W innych przypadkach, zostaniesz o tym poinformowany wcześniej, żeby samodzielnie kupić niezbędne rzeczy.  
Rozumiemy, że w życiu bywa różnie. Jeśli praca Ci się nie podoba, daj nam znać. Najgorsze, co możesz zrobić, to uciec bez słowa. Zależy nam na Tobie i chętnie znajdziemy Ci inną ofertę. Jedyne czego potrzebujemy to Twojej chęci do pracy.

Transport

Czy zapewniacie transport do Holandii?
Współpracujemy z przewoźnikiem, którego Ci polecamy. Dojeżdża prawie do każdego zakątka Polski. Koszt uzależniony jest od miejsca odbioru. Orientacyjna kwota to 500 zł. Możesz też oczywiście przyjechać na miejsce we własnym zakresie.

Zakwaterowanie

Czy zapewniacie zakwaterowanie w Holandii? Na jakie warunki mogę liczyć?
Tak! Większość naszych ofert obejmuje zakwaterowanie. Mamy również pracę dla osób mieszkających już w Holandii. Oferujemy różne rodzaje zakwaterowania: domy wolnostojące, domki szeregowe i hotele. W każdym z tych miejsc znajdziesz wspólną łazienkę, kuchnię i salon. W kuchni znajdziesz naczynia i garnki, w salonie zazwyczaj telewizor. Pokoje są jedno i dwuosobowe z darmowym dostępem do internetu. W niektórych zakwaterowaniach czeka na Ciebie również komplet świeżej pościeli. Często dostępny jest taras lub podwórko, na którym można posiedzieć, zapalić, odprężyć się po pracy. Oferowane przez nas zakwaterowania posiadają certyfikat SNF – Stichting Normering Flexwonen. Oznacza to, że są bezpieczne i spełniają obowiązujące standardy.
W miejscu zakwaterowania obowiązują zasady, dzięki którym mieszkańcom żyje się milej i łatwiej. Zabronione jest zażywanie narkotyków, stosowanie przemocy, przywłaszczanie cudzej własności. Alkohol jest dla ludzi - piwo, czy dwa nikomu nie zaszkodzą, jednak nadużywanie alkoholu (poza tym, że jest niezdrowe) często prowadzi do konfliktów. Sugerujemy umiar. Zarówno spotkania towarzyskie, jak i spożywanie alkoholu powinny odbywać się tak, by nie przeszkadzać innym. Prosimy też o przestrzeganie ciszy nocnej i po godzinie 22:00 powstrzymanie się od głośnego puszczania muzyki, krzyków, imprezowania. Odpocznijcie i dajcie odpocząć innym. Za nieprzestrzeganie zasad możesz zostać wyrzucony z zakwaterowania.
Za utrzymanie czystości we wspólnej części (salon, kuchnia, łazienki, przedpokoje, taras, podwórko) odpowiadają osoby tam mieszkające. Wszystkie! To jak się umówicie - zależy od Was. Uwaga! O czystość należy dbać, w przeciwnym wypadku koordynator może obciążyć Was kosztami wynajęcia firmy sprzątającej (w ekstremalnych przypadkach). Najlepiej wyznaczyć dyżury i się ich pilnować. Przecież każdy lubi żyć w porządku.
W każdym oferowanym przez nas zakwaterowaniu zapewniany bezpłatny dostęp do internetu.
W każdym domu znajduje się wyposażona w niezbędne przedmioty kuchnia. O naczynia, sztućce i garnki nie musisz się martwić. Jeśli masz swój ulubiony kubek na kawę, zabierz go ze sobą. Lodówkę znajdziesz w pokoju lub większą we wspólnej kuchni. Po przyjeździe na miejsce w niektórych zakwaterowaniach otrzymasz pakiet powitalny: pościel, kocyk, kołdrę i kilka przydatnych gadżetów. Wszystkiego dowiesz się od naszego rekrutera, który podpowie Ci, co warto ze sobą zabrać do Holandii.
Koszt zakwaterowania to maksymalnie 125€/ tydzień brutto. Koszt zakwaterowania odprowadzany jest z wypłaty. Nie pobieramy zaliczek za zakwaterowanie. Do czasu pierwszej wypłaty, nie zapłacisz za zakwaterowanie.