3 min30 maja 2023

Co zwiedzić w Hadze?

Holandia być może jest niewielka, ale za to ma długą listę miast, które koniecznie trzeba odwiedzić. Każde z nich ma coś, które czyni je wyjątkowym i warto je zwiedzić. W tym artykule skupimy się na Hadze.  

Haga to miasto, w którym znajduje się siedziba rządu holenderskiego oraz rodziny królewskiej. To tutaj warto wybierać się na jedną z najsłynniejszych plaż w Holandii. Wypełnia je wiele restauracji, ekscytujących wycieczek. To połączenie sprawia, że Hagę trzeba zwiedzić. 

Haga leży na wybrzeżu, w prowincji Holandia Południowa. Ma pół miliona mieszkańców i jest trzecim co do wielkości miastem w Holandii. Łatwo tu dotrzesz pociągiem, samochodem, a nawet samolotem (lotnisko Rotterdam-Haga). 

Atrakcje w Hadze: 

 • Binnenhof
 • Pałac Królewski
 • Pałac Pokoju
 • Plaża Scheveningen
 • Skok na bungee
 • Jazda na nartach w De uithof
 • Madurodam
 • Kasyno Homerson
 • Królewska Galeria Malastrwa
 • Panorama Mesdag
 • Grote Markt
 • Jenever w destylarni Van Kleed
 • Śledź w bułce
 • Restauracja Karczma

Haga siedziba parlamentu i rodziny królewskiej 

W najstarszej części miasta znajduje się Binnenhof. Budynki zbudowane wokół dziedzińca mieszczą izby holenderskiego parlamentu. Istnieje możliwość zarezerwowania wycieczki, dzięki, której zobaczysz budynki od zewnątrz. Spacerując po lesie w Hadze, można dostrzec pałac, w którym mieszka rodzina królewska. Nieco dalej od centrum znajduje się Pałac Pokoju (Vredespaleis), neorenesansowy budynek, zbudowany na początku poprzedniego stulecia.  


Binnenhof

Plaża i śnieg przez cały rok 

W upalny dzień warto wybrać się do Scheveningen! To najbardziej znane nadmorskie miejsce w Holandii, będące częścią Hagi. Ciesz się słońcem na plaży, skacz na bungee, wybierz się na molo lub delektuj się świeżymi owocami morza. Lubisz zimę? W De uithof śnieg leży przez cały rok. W krytej hali można pojeździć na nartach lub snowboardzie. Zimą można również skorzystać z wielu lodowisk.

 
Plaża Scheveningen

Miniaturowe budynki i kasyna 

W Scheveningen zwiedzisz wszystkie atrakcje kraju w jeden dzień! W Madurodam znajdziesz miniaturowe wersje najważniejszych wydarzeń historycznych, mających miejsce w Holandii. Możesz również spacerować i podziwiać miniaturowe budynki. Masz ochotę na coś innego? Odwiedź jedno z wielu kasyn w Hadze.  


Madurodam

Muzea i Grote Markt 

Haga jest miastem z wieloma muzeami, które mają coś do zaoferowania dla każdego. Od najstarszych samochodów świata, przez stare więzienie, po dzieła sztuki - wybór jest ogromny. Najpopularnieszą atrakcją wśród turystów jest jednak Królewska Galeria Malarstwa (Koninklijk Kabinet van Schilderijen), która mieści w sobie słynne dzieło Johannesa Vermeera „Dziewczyna z perłą”. Warto odwiedzić Panoramę Mesdag, by zobaczyć gigantyczny obraz o długości 120 metrów i 14 metrów wysokości! Po wycieczce po muzeach warto wybrać się na Grote Markt, aby móc cieszyć się niesamowitą atmosferą tego rynku i zobaczyć go z dachu Bleyenberg. Atrakcję stanowi również destylarnia Van Kleed. Tutaj skosztujesz między innymi Jenver, trunku produkowanego w Holandii od ponad 400 lat.  


Grote Markt

Przysmak Hagi 

Obowiązkowym punktem w Hadze jest wypróbowanie lokalnego przysmaku, czyli śledzia w bułce! Znajdziesz go w niewielkich budkach. Oprócz śledzia są do wyboru także inne ryby i owoce morza.  

Kawałek Polski w Hadze 

Haga to holenderskie miasto z największą populacją Polaków. W tym mieście znajdziesz wiele polskich sklepów, a nawet polskie centrum i kościół, które w większości znajdują się w dzielnicy Laakkwartier. W Hadze są także polskie restauracje jak Karczma, która serwuje tradycyjne dania kuchni polskiej.  

Jaka będzie pierwsza rzecz, którą zrobisz w Hadze? 

A może chcesz, żebyśmy znaleźli Ci pracę w Holandii? W Hadze albo w innym dużym mieście? Zostaw nam swoje dane, a MY zrobimy resztę!
https://www.pran.pl/otwarta-aplikacja/ 

Podobne wpisy

Zobacz blogi w tej kategorii

Nijmeegse Vierdaagse – największy marsz pieszy na świecie!

2 min22 lipca 2024

Przewodnik po Venlo — zobacz najciekawsze miejsca.

3 min16 lipca 2024

10 najpopularniejszych parków rozrywki w Holandii - część 2

4 min31 maja 2024