3 min15 kwietnia 2024

Koningsdag, czyli Dzień Króla w Holandii - 27 kwietnia 2024

Holendrzy świętują urodziny Króla każdego roku 27 kwietnia. Dzień Króla jest jednym z najważniejszych świąt narodowych w Holandii. 

 

Kiedy Koningsdag w 2024?

Dzień Króla w Holandii w 2024 roku będzie miał miejsce w sobotę 27 kwietnia.

Jak Holendrzy świętują Dzień Króla? 

27 kwietnia Holandia staje się pomarańczowa, ponieważ król Willem Alexander obchodzi swoje urodziny. Ulice są przyozdabiane flagami i balonami. Wszędzie dostępne są pomarańczowe gadżety, ludzie malują twarze, zakładają peruki i się przebierają. Większość osób ma tego dnia wolne, więc może uczestniczyć w królewskich grach takich jak – koningsspelen. To różnego rodzaju aktywności dla dzieci, mające na celu zachęcić do zdrowego stylu życia. Ponadto w Dniu Króla w całym kraju otwiera się wiele jarmarków z szeroką gamą towarów. Organizowane są też liczne festyny i parady, w których warto wziąć udział. 

Ciekawostka: Dzień Króla obchodzony był 30 kwietnia, w dniu urodzin królowej Juliany. Jednak po tym, jak Willem-Alexander został królem w 2013 roku, data została zmieniona na 27 kwietnia, czyli w jego urodziny. 

Dlaczego kolor pomarańczowy? 

Pomarańczowy jest kolorem holenderskiego domu królewskiego i dlatego jest ważną częścią tego święta. Nawet potrawy zmieniają kolor na pomarańczowy. Poczuj holenderski klimat dzięki tompouce, czyli słodkiemu holenderskiemu ciastu. Jest ono wypełnione śmietaną i pokryte pomarańczowym lukrem - specjalnie na Dzień Króla. Oprócz tego można też zobaczyć dużo czerwieni, bieli i błękitu, czyli kolorów holenderskiej flagi. Kingsday to jeden z niewielu dni w roku, kiedy na domach wiszą holenderskie flagi. Więcej o tym, dlaczego to właśnie pomarańczowy jest narodowym kolorem Holandii, przeczytasz w tym artykule

Gdzie wybrać się na Dzień Króla? 

W wielu miastach i wsiach z okazji Dnia Króla odbywają się parady i koncerty. Wydarzenia te są uroczystym sposobem na uhonorowanie króla. W niektórych miejscach w kraju organizowane są nawet festiwale. Znanymi przykładami są Kingdance, 538 Koningsdag i Oranjebloesem w Amstardamie. Co roku rodzina królewska odwiedza jedno miasto, gdzie korzysta z organizowanych w tym mieście atrakcji.  

Sprzedaj co chcesz i nie płać podatku 

W całym kraju zobaczysz wiele „wolnych rynków”. W tym dniu ludzie mogą sprzedawać swoje niechciane przedmioty na ulicach bez konieczności płacenia podatków lub uiszczania opłat. W prawie każdym mieście znajdziesz w tym dniu tętniące życiem targi uliczne z wieloma barwnymi i intrygującymi gadżetami. Nawet za kilka euro można trafić na cenne przedmioty, dzieła sztuki, antyki, biżuterię czy rękodzieła. 

Jak świętować Dzień Króla? Wskazówki

Mieszkasz w Holandii i nie masz pojęcia, co robić w tym dniu? Następujące wskazówki mogą Ci pomóc:  

  • Udekoruj swój dom na pomarańczowo: balony, serpentyny, tulipany będą idealne  
  • Ubierz się na pomarańczowo  
  • Sprawdź połączenia komunikacyjne i przygotuj się na to, że do samych atrakcji trzeba będzie dotrzeć pieszo   
  • Wybierając się samochodem, licz się ze zmianami organizacji ruchu i z zatłoczonymi parkingami  
  • W centrum miast znajdziesz najwięcej atrakcji 
  • Wybierz się na rejs łódką po kanale  
  • Odwiedź vrijmarkt , czyli “wolne rynki” i znajdź dla siebie coś fajnego  
  • Poczuj holenderski klimat dzięki tompouce, czyli słodkiemu holenderskiemu ciastu wypełnionemu śmietaną, pokrytego lukrem pomarańczowym specjalnie na Dzień Króla. Popij go holenderskim oranjebitterem, czyli bardzo słodką wódką koloru i smaku pomarańczowego  
  • Dołącz do uroczystości i ciesz się muzyką, jedzeniem i napojami, które są dostępne przez cały dzień. 
  • Jeśli nie przepadasz za tłumami, zostań poza centrum miasta lub świętuj w mniejszej miejscowości  

Dobra rada: Uważaj na kieszonkowców  

Praca w Dzień Króla

Należy pamiętać, że tego dnia większość miejsc pracy jest zamykana. Ty też prawdopodobnie będziesz mógł/mogła cieszyć się dniem wolnym. Wypocznij i zrelaksuj się, żeby nabrać siły i energii do pracy. 

A czym jest Dzień Króla dla naszego zespołu? Sprawdźcie sami!

Podobne wpisy

Zobacz blogi w tej kategorii

Czy język angielski przydaje się w Holandii? Jak zacząć naukę?

3 min24 maja 2024

Holenderska pasja rowerowa

3 min22 maja 2024

Holenderskie wybrzeża – 5 plaż, które musisz odwiedzić!

3 min17 maja 2024