3 min23 kwietnia 2020

Jak Holendrzy świętują Dzień Króla

Holandia świętuje urodziny Króla każdego roku 27go kwietnia. Dzień Króla, to święto narodowe na cześć głowy państwa. Większość osób ma tego dnia wolne, wiec mogą uczestniczyć w królewskich grach (koningsspelen). Ponadto W Dniu Króla w całym kraju powstaje wiele jarmarków, a ludzie otwierają stoiska, na których sprzedają różne towary. Organizowane są też liczne festyny i parady w których można wziąć udział.

Dzień Króla i Koronawirus

Z powodu Koronawirusa planowane uroczystości z okazji Dnia Króla nie odbędą się w tym roku, ale nie smućcie się! Oranjebond (holenderska organizacja antyspołeczna, której celem jest walka z ubóstwem) opracowała alternatywny program. W tym roku nie będzie Dnia Króla, ale ‘Woningsdag’ (Dzien Mieszkania). W tym artykule przedstawimy jak będzie wyglądał ten dzień i udzielimy wskazówek jak obchodzić Dzień Króla w domu!

Oficjalny alternatywny program Dnia Króla, 2020

Jak będzie wyglądał ‘Dzień Mieszkania’? O godzinie 9.45 w całym kraju będą brzmiały dzwony. Od 10.10 do 11.40 w telewizji (NOS) zostanie wyemitowany specjalny program informacyjny który powróci do poprzednich lat kiedy był obchodzony Dzień Króla.

Następnie od godziny 12:00 rozpocznie się wolny rynek w intrenecie (vrijmarkt). Na internetowym rynku każdy będzie mógł sprzedawać swoje rzeczy, za darmo lub za opłatą. Po południu Król otrzyma cyfrowe listy od dzieci. W tych listach oprócz życzeń dzieci wyjaśnią jaki wpływ ma na nie kryzys związany z Koronawirusem.

Po południu, o godzinie 16:00 odbędzie się wzniesienie toastu w domu. Wraz z Królem, który zostanie tego dnia również w swoim domu (Huis ten Bosch), Holendrzy wzniosą toast na jego 53e urodziny. W godzinach 19.00 19.50 w holenderskiej telewizji (NPO 1) odbędzie się specjalny program w którym zostanie pokazane zestawienie tego jak dwanaście holenderskich prowincji obchodzi Dzień Króla 2020.

Zwykle z okazji Dnia Króla jest organizowane wiele występów artystów, ale niestety nie w tym roku. Z tego powodu prawie wszystkie holenderskie stacje radiowe między 07:00 a 19:00 odtworzą wyłącznie muzykę która ma holenderskie korzenie. Stacje radiowe mają nadzieję w ten sposób wesprzeć holenderskich muzyków!

Wskazówki: Jak świętować Dzień Króla w domu?!

Mieszkasz w Holandii i nie masz pojęcia, jak będziesz obchodził Dzień Króla w tym roku? Następujące wskazówki mogą Ci pomóc:

  • Wywieś flagę;
  • Udekoruj swój dom pomarańczowymi dekoracjami: balony, serpentyny itp;
  • Kup online pomarańczowe armaty konfetti, aby pozostać w nastroju przez następnych kilka dni;
  • Zdobądź jak najwięcej holenderskich przekąsek: lukrecja („drop” czarne anyżowe żelki), krokiety, „bitterballen” (krokiety w kształcie kuleczki) , holenderski śledź i oczywiście ser;
  • Zamów na czas „tompoezen’, popularne ciastko holenderskie które składa się z warstw ciasta francuskiego, pomiędzy którymi znajduje się gęsty krem o smaku waniliowym. Górna warstwa jest pokryta lukrem w kolorze (najczęściej) różowym ale z okazji Dnia Króla produkowane są z pomarańczowym lukrem;
  • Po południu usmaż naleśniki i posyp je pomarańczową posypką;
  • Kup pomarańczowe tulipany dla swojej ukochanej;
  • Ubierz się jak prawdziwy król;
  • Czego nie powinieneś robić to zaproszenie do domu więcej niż trzech osób (poza osobami z którymi mieszkasz). Jeśli policja się o tym dowie, każda osoba zostanie ukarana grzywną w wysokości 390 euro. Zaoszczędź sobie niepotrzebnego wydatku!
  • Włącz radio.

Podobne wpisy

Zobacz blogi w tej kategorii

Spędź wakacje w Holandii

2 min14 lipca 2020

Praca w niedzielę w Holandii

3 min1 lipca 2020

Corona update

1 min29 czerwca 2020