2 min5 kwietnia 2024

Dlaczego Pomarańczowy jest Krajowym Kolorem Holandii?

Zobacz co sprawia, że Holendrzy identyfikują się z kolorem pomarańczowym. 

Kiedy myślisz o Holandii, prawdopodobnie od razu przychodzi Ci na myśl kolor pomarańczowy. Od wydarzeń sportowych po królewskie uroczystości, pomarańczowy jest wszechobecny w kulturze holenderskiej. Ale dlaczego dokładnie pomarańczowy jest kolorem Holandii? Przyjrzyjmy się bliżej pochodzeniu tej kolorowej tradycji.

🔸Tło Historyczne

Powiązanie Holandii z kolorem pomarańczowym sięga XVI wieku i wywodzi się z rodu Oranje-Nassau. Nazwa "Oranje" odnosi się do niemieckiego księstwa Oranje-Nassau, skąd pochodzą przodkowie holenderskiej rodziny królewskiej.  

🔸Dom Orange-Nassau 

Powstanie Domu Oranje-Nassau jako wiodącej siły w Holandii miało miejsce podczas wojny osiemdziesięcioletniej (1568-1648) przeciwko hiszpańskim rządom. Wilhelm Oranje, znany także jako Wilhelm Milczący, odegrał kluczową rolę w oporze przeciwko hiszpańskiemu królowi Filipowi II i jest uważany za ojca narodu.  

🔸Symbolika Pomarańczowego  

Pomarańczowy szybko stał się kolorem kojarzonym z oporem przeciwko hiszpańskiemu panowaniu i symbolem narodowej dumy i niepodległości. Był kolorem holenderskiego ludu, często noszonym przez patriotów i buntowników jako znak solidarności z rodem Oranje-Nassau.  

🔸Pomarańczowy jako Symbol Narodowy 

Po wojnie osiemdziesięcioletniej pomarańczowy pozostał ważnym symbolem jedności narodowej i tożsamości w Holandii. Gdy w XVII wieku utworzyła się Republika Holenderska, pomarańczowy został włączony do narodowej flagi, obok czerwieni, białego i niebieskiego. Chociaż kolor pomarańczowy ostatecznie zastąpiono czerwienią ze względu na praktyczne trudności w produkcji barwnika pomarańczowego, to jednak kolor ten nadal pozostaje ważnym symbolem Holandii. 

🔸Pomarańczowy obecnie  

Dziś pomarańczowy nadal kojarzy się z Holandią i odgrywa znaczącą rolę w narodowych uroczystościach i wydarzeniach, takich jak Dzień Króla oraz wydarzenia sportowe, jak Mistrzostwa Świata FIFA i Igrzyska Olimpijskie. Pomarańczowy nie tylko symbolizuje historyczne więzi z rodem Oranje-Nassau, ale także dumę holenderską, ducha społeczności i optymizm.  

Podsumowując, kolor pomarańczowy ma głębokie historyczne znaczenie w Holandii i przekształcił się w potężny symbol narodowej tożsamości i dumy. Przez wieki kolor pomarańczowy inspirował i jednoczył Holendrów i nadal będzie przypominał o bogatej historii i kulturze tego kraju. 

 

Myślisz o wyjeździe za granicę? O zaletach pracy w Holandii przeczytasz w poniższym artykule:

➡️ 5 zalet pracy w Holandii ⬅️

Podobne wpisy

Zobacz blogi w tej kategorii

Czy język angielski przydaje się w Holandii? Jak zacząć naukę?

3 min24 maja 2024

Holenderska pasja rowerowa

3 min22 maja 2024

Holenderskie wybrzeża – 5 plaż, które musisz odwiedzić!

3 min17 maja 2024