3 min8 kwietnia 2020

Wielkanoc w Holandii

Jeśli jesteś Polakiem który mieszka w Holandii to każdego dnia spotykasz się z różnicami kulturowymi. Niektóre różnice szybko się przyswajają, a inne wciąż Cię zadziwiają. Różnice te mogą także dotyczyć sposobu obchodzenia świąt. W tym artykule skupimy się na Wielkanocy. Opowiemy Ci o dwóch niezwykłych holenderskich zwyczajach wielkanocnych i o tym jak możesz spędzić czas w dni wielkanocne w czasach panującej epidemii.

Paasvuur – czyli wielkanocne ognisko

Już wcześniej obchodziłeś Święta Wielkanocy w Holandii? Jeśli tak to być może zauważyłeś szary dym unoszący się w powietrzu. W Holandii rozpalanie wielkanocnych ognisk jest tradycją podobnie jak w wielu innych częściach Europy. To wydarzenie odbywa się w prowincjach takich jak Drenthe, Groningen, Overijssel, Twente i Friesland. Każda prowincja ma swoje zwyczaje. Ogniska różnią się materiałem i dniem w którym są rozpalane. Najwyższy  ogień wielkanocny na świecie rozpaliło małe miasteczko Espelo w prowincji Overijssel: mające wysokość aż 27 metrów!

Brunch wielkanocny

Holendrzy uwielbiają brunch Wielkanocny który, późnym rankiem lub wczesnym popołudniem spędzają z rodziną lub przyjaciółmi. Szampan, sery, jajka na twardo, różne sałatki i oczywiście chleb wielkanocny to przysmaki których nie brakuje na stole. Warty spróbowania jest również Matsoh, ten żydowski przysmak świetnie uzupełni Twój Wielkanocny brunch.

Niestety, ze względu wirusa Korona i związanymi z nim środkami bezpieczeństwa nie możemy świętować Wielkanocnych brunchy w dużych grupach. Również wiele wielkanocnych ognisk zostało w tym roku odwołanych. Mimo to nie powinno nas to powstrzymać od świętowania Wielkanocy.

Nasze pomysły na spędzanie czasu podczas Wielkanocy.

1. Szukanie czekoladowych jaj
Kiedy wracasz myślami do Wielkanocy z dzieciństwa, pierwsze co przychodzi na myśl to poszukiwanie pisanek. Wiele osób chowa jajka w ogrodzie lub w domu. Z rafii wykonaj małe gniazdka i wypełniaj je czekoladowymi jajkami lub cukierkami. Dzieci są przeszczęśliwe, podczas odkrywania schowanych słodkości. Udanej zabawy!

2. Malowanie jaj
Spędzanie czasu w domu daje nam przestrzeń do kreatywnych działań. Możemy wypróbować nowe rzeczy lub przywrócić stare tradycje, takie jak malowanie jaj! Aby to zrobić, będziesz potrzebował uchwytu (może być to: podstawka do jaj, wytłaczanka lub rolka po papierze toaletowym), farby i pędzli. Gotuj jaja przez 10 minut, pozwól im ostygnąć, a następnie włóż je do pojemnika i pomaluj! Zwykła farba Ci nie wystarcza? Wypróbuj kredki woskowe, brokat, naklejki lub wstążki. Jeśli wolisz malować na papierze, pobierz kolorowankę z Covebo.

3. Marcepan
Jeśli marzą Ci się w tym roku słodkie Święta Wielkanocne, marcepan może być tym słodkim uzupełnieniem. Kup w sklepie pomarańczowe i zielone barwniki spożywcze oraz kawałki marcepanu i ugnieć z nich marchewkę dla króliczka wielkanocnego. Możesz też marcepanowymi figurkami udekorować ciasto domowej roboty. Wesołych Świąt wszystkim!

Podobne wpisy

Zobacz blogi w tej kategorii

Spędź wakacje w Holandii

2 min14 lipca 2020

Praca w niedzielę w Holandii

3 min1 lipca 2020

Corona update

1 min29 czerwca 2020