2 min5 marca 2024

Wielkanoc w Holandii

Zbliża się Wielkanoc, ważne święto zarówno dla Polaków, jak i Holendrów. W Polsce Wielkanoc kojarzy się nam z pisankami, święconką, Lanym Poniedziałkiem. A jakie tradycje wielkanocne panują w Holandii? W tym artykule przyjrzymy się niektórym z nich. 

 

Dzień wolny 

Zacznijmy od prawdopodobnie najbardziej oczekiwanego pytania. Czy Wielkanoc to dzień wolny od pracy? Tak! Wielkanoc jest świętem narodowym i w Poniedziałek Wielkanocny prawie wszystko zamknięte. Holendrzy odpoczywają i spędzają ten czas z najbliższymi. 

Brunch wielkanocny 

Jedną z najbardziej znanych tradycji wielkanocnych w Holandii jest brunch. Rodziny i przyjaciele spotykają się przy świątecznym posiłku, który zazwyczaj składa się z pieczywa, jajek oraz wielu innych różnorodnych wytrawnych i słodkich potraw. Dań, których nie można zabraknąć na brunchowym stole to: paasbrood (korzenny chlebek, przekładany pastą bakaliową, która jest przygotowana z rodzynek i migdałów) oraz czekoladowe jajka wielkanocne. Stół dekoruje się kwiatami i ozdobionymi jajkami. W wielkanocne wieczory Holendrzy zbierają się przy „Gourmetten”, czyli małym domowym grillu, na którym każdy może przygotować własne mięso lub warzywa. 

Paasvuur – czyli wielkanocne ognisko

Obchodząc Wielkanoc w Holandii, nie zaskocz się szarym dymem unoszący się w powietrzu. W Niedzielę Wielkanocną w każdym holenderskim mieście jest rozpalane ogromne ognisko, z wyrzuconych choinek bożonarodzeniowych. Symbolizuje to koniec zimy i początek wiosny. Zdarza się, że społeczności miasta konkurują ze sobą. Największe i najpiękniejsze ognisko wygrywa! Najwyższy ogień wielkanocny na świecie rozpaliło małe miasteczko Espelo w prowincji Overijssel: mające wysokość aż 27 metrów!

Dekorowanie i poszukiwanie pisanek 

Podobnie jak w wielu innych krajach, również w Holandii bardzo popularne jest zdobienie i poszukiwanie jajek. Jajka są malowane lub barwione w wielu kolorach. Dzieci uwielbiają poszukiwania ukrytych jajek, tych własnoręcznie udekorowanych, czekoladowych, a nawet wypełnionymi cukierkami.  

„Bedankt voor de bloemen” 

Wszyscy doskonale wiedzą, że Holandia to kraina tulipanów. Co ciekawe Holendrzy od 35 lat regularnie co roku wysyłają kwiaty do Watykanu. Z tej okazji papież na swoim wielkanocnym przemówieniu kieruje do Holendrów słowa „Bedankr voor de bloemen”, co w tłumaczeniu oznacza „dziękuje za kwiaty”.  

Pasja 

W telewizji ogólnokrajowej od 2011 roku jest emitowany musical „Pasja” na żywo. Co roku akcja musicalu rozgrywa się w innym mieście i bierze w nim udział wielu znanych Holendrów. W ciągu nieco ponad 10 lat „Pasja” stała się holenderską tradycją wielkanocną, której nikt nie chce przegapić. 

Praca w Holandii w okresie wielkanocnym  

Chcesz pracować w produkcji lub logistyce? A może widzisz się jako order picker lub kierowca wózka widłowego? Bardzo prawdopodobne, że właśnie w tych miejscach spotkasz się z wielkanocnymi produktami. Sprawdź nasze oferty i aplikuj już teraz. 

Wesołych Świąt Wielkanocy!

Podobne wpisy

Zobacz blogi w tej kategorii

Czy język angielski przydaje się w Holandii? Jak zacząć naukę?

3 min24 maja 2024

Holenderska pasja rowerowa

3 min22 maja 2024

Holenderskie wybrzeża – 5 plaż, które musisz odwiedzić!

3 min17 maja 2024