4 min4 grudnia 2023

Boże Narodzenie w Holandii i tradycje świąteczne Holendrów

Zarówno Polacy, jak i mieszkańcy Holandii chętnie obchodzą święta Bożego Narodzenia. Jednak co kraj, to obyczaj. Zobacz, jakie tradycje świąteczne mają Holendrzy! 

Nieważne czy w Holandii, czy w Polsce… dla wszystkich Boże Narodzenie to ekscytujący czas. Jednak holenderskie tradycje bożonarodzeniowe różnią się od tych panujących w Polsce. Kerst, Kerstmis, Kerstfeest… Brzmi nieznajomo? Dowiedz się, jak świętują Boże Narodzenie w Holandii. 

Wczesny początek Świąt Bożego Narodzenia 

Sezon świąteczny w Holandii rozpoczyna się dosyć wcześnie. Oznaką zapoczątkowania tego wyjątkowego okresu jest przyjazd Sinterklaasa już w połowie listopada. Sinterklaas to odpowiednik św. Mikołaja, który przybywa do Holandii aż z Hiszpanii. Witany jest oficjalnie co roku w innym mieście przez liczną publiczność. Grzeczne dzieci nie dostają jednak prezentów od razu. Muszą czekać cierpliwie do oficjalnego święta, które ma miejsce 5 grudnia. Dzieci zostawiają Sinterklaasowi drewniane buty do wypełnienia prezentami. W Polsce buty są puste, a w Holandii dzieci wkładają marchewki, siano lub kostki cukru dla konia Sinterklaasa. Czasami też wiersz lub list. Dorośli w tym czasie ozdabiają swoje domy pięknymi, świątecznymi ozdobami.  

Dekoracje w holenderskim stylu

Holendrzy bardzo poważnie traktują datę rozpoczęcia świątecznego dekorowania swoich domów. Należy pamiętać, że do 5 grudnia nie wolno ustawiać choinki, ani innych ozdób bożonarodzeniowych. Tuż po holenderskich mikołajkach, domy nabierają świątecznego klimatu. Holendrzy chętnie wykorzystują rustykalne ozdoby bożonarodzeniowe, takie jak gałązki sosny i ostrokrzewu, lampki, świece czy poinsecje (gwiazdy betlejemskie). Choinki są skromnie zdobione, zazwyczaj wykorzystuje się łańcuchy, włosie anielskie, lampki świąteczne i bombki. Bombki są różnorodne, jednak wyjątkowe są te zrobione w stylu błękitnego fajansu, wywodzącego się z holenderskiego miasta Delft. Pod choinką można znaleźć szopkę złożoną między innymi z kolorowych miniaturowych domków, które przypominają słynne niderlandzkie kamieniczki. Wiele osób umieszcza w swoich oknach lampki z gwiazdami adwentowymi. 

Kartki świąteczne 

Wiesz, że to właśnie w Holandii wysyła się najwięcej kartek świątecznych w całej Europie? Kartki z życzeniami bożonarodzeniowymi są zazwyczaj wysyłane rodzinie i przyjaciołom. Odbiorcy wykorzystują karteczki do przystrojenia domu. Holendrzy bardzo cenią sobie ten zwyczaj, który nie zanika nawet w dobie Internetu. 

Wyjątkowa tradycja 

Rolnicy ze wschodniej części Holandii tradycyjnie głoszą nowinę bożonarodzeniową. Zwyczaj polega na dmuchaniu w drewniany róg. Dźwięk wydobywający się z tego instrumentu ogłasza narodziny Dzieciątka Jezus. Jest to już niestety zanikający zwyczaj, ale za to jaki wyjątkowy! 

Obchody Świąt Bożego Narodzenia 

W Holandii nie obchodzi się Wigilii. Jest to zwykły, pracujący dzień. Zazwyczaj organizowane są wtedy spotkania w pracy, podczas których szefostwo obdarowuje pracowników paczkami tzw. kerstpakket. Przeważnie towarzyszy temu „kieliszek świąteczny”, czyli kerstborrel. To spotkanie pracowników przy kieliszku wina lub piwa, podczas którego pracodawca, wygłasza przemówienie z życzeniami.   

Pierwszy dzień świąt to zazwyczaj okazja na rodzinne spotkania. Wiele rodzin spędza czas wspólnie, grając w gry i ciesząc się świąteczną ucztą. Ten dzień rozpoczyna się rodzinnym śniadaniem, podczas którego rozpakowuje się prezenty i rozkoszuje się świątecznym ciastem z marcepanem (kerststol). Podczas obiadu na stole nie znajdziesz typowych wigilijnych dań jak w Polsce. W Holandii królują dania mięsne: pieczony drób, różne rodzaje mięsa, ryb i owoców morza. Interesujące jest to, że każdy z gości może samodzielnie przygotować sobie danie na elektrycznym girllu, czyli gourmetten, który zazwyczaj jest umieszczany na środku stołu. Jeśli jesteś miłośnikiem słodyczy, również znajdziesz dla siebie świąteczny przysmak. Holendrzy nie odmawiają sobie słodkości w święta. Oprócz ciasta marcepanowego przygotowują między innymi orzechy imbirowe (kruidnoten), ciasteczka wiankowe (kerstkransjes), czy holenderskie placki z jabłkami (appelbeignets). Tradycją w tym dniu są również, emitowane w telewizji, świąteczne życzenia króla Holandii.

Drugi dzień Bożego Narodzenia (26 grudnia), czyli Tweede Kerstdag, to dzień, w którym ludzie także spędzają czas w rodzinnym gronie lub udają się do sklepów na zakupy. Wiele największych sklepów w tym dniu jest otwartych. Rodziny spędzają wspólnie czas, spożywając razem posiłek. Inni planują bardziej aktywny dzień i wybierają się na spacer, łyżwy lub przejażdżkę rowerową. Powszechną atrakcją świąteczną są także jarmarki bożonarodzeniowe.  

Złóż życzenia po holendersku! 

Chcesz wprawić się w świąteczny nastój i złożyć życzenia swoim holenderskim współpracownikom i znajomym? Holendrzy mają kilka wariantów tego świątecznego wyrażenia. Najbardziej popularną wersją jest „Vrolijk kerstfeest”, które w tłumaczeniu oznacza polskie „Wesołych Świąt”. Możesz spotkać się ze zwrotem „Prettige kerstdagen”, który odnosi się do obu dni bożonarodzeniowych i oznacza „Wesołych Świąt Bożego Narodzenia”. Biorąc pod uwagę to, że zbliża się również Nowy Rok, często można usłyszeć „Fijne kerstdagen en een gelukkig nieuwjaar”. Najłatwiejszą i najbardziej uniwersalną wersją będzie wyrażenie „Beste Wensen” oznaczające po prostu „Wszystkiego najlepszego”.  

Vrolijk kerstfeest! Wesołych Świąt życzy PRAN!

Podobne wpisy

Zobacz blogi w tej kategorii

10 najpopularniejszych parków rozrywki w Holandii - część 2

4 min31 maja 2024

Czy język angielski przydaje się w Holandii? Jak zacząć naukę?

3 min24 maja 2024

Holenderska pasja rowerowa

3 min22 maja 2024