4 min14 marca 2023

Co zwiedzić w Rotterdamie?

Rotterdam jedno z większych i ciekawszych miast w Holandii. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co ciekawego można tu robić i co warto zwiedzić.

 

Najważniejsze informacje o Rotterdamie

Rotterdam jest położony w zachodniej części Holandii i słynie z portu, który jest największym i najważniejszym w Europie. Ze względu na port, Rotterdam jest ważnym ośrodkiem logistycznym i gospodarczym.  

Rotterdam jest drugim co do wielkości miastem Holandii, zaraz po Amsterdamie. Ma bardzo nowoczesny wygląd. Został prawie całkowicie odbudowane po II wojnie światowej. To ekscytujące miasto, w którym znajdziesz wiele miejsc z doskonałym jedzeniem i piciem. Dlatego jest idealnym miastem do odwiedzenia w weekend lub po pracy. 

Rotterdam ma duży dworzec kolejowy, do którego łatwo dojechać z każdego miejsca Holandii. Stacja kolejowa jest również połączona z kilkoma międzynarodowymi lokalizacjami, takimi jak Londyn, Bruksela i Paryż. Rotterdam ma nawet lotnisko (lotnisko Rotterdam-Haga). 

Atrakcje w Rotterdamie: 

 • Most Erasmus 
 • Zjazd z wieży Euromast 
 • Zoo w Rotterdamie (Blijdorp) 
 • Rozszerzona rzeczywistość w Zero Latency VR 
 • Wycieczka łodzią w Europort 
 • Watertaxi  
 • Markthal 
 • Pyszne jedzenie w Fenix 
 • Kolacja na statku wycieczkowym SS Rotterdam 
 • Witte de Withstraat 
 • Polskie akcenty w Rotterdamie

Ikona Rotterdamu 

Rotterdam jest miejscem z wieloma nowoczesnymi atrakcjami architektonicznymi, które są zarazem dziwne i interesujące. Most Erasmus jest ikoną Rotterdamu, ten masywny most ma przydomek Łabędzia ze względu na swój kształt. 

Dla poszukiwaczy adrenaliny 

Innym dobrym przykładem nowoczesnej architektury jest wieża Euromast. Z tej stacji obserwacyjnej masz wspaniały widok na całe miasto i jego porty. Dla poszukiwaczy adrenaliny można nawet zjechać na linie lub tyrolką z wieży. 

Zoo w Rotterdamie i świat VR 

Jeśli wolisz stąpać po ziemi, możesz odwiedzić zoo w Rotterdamie (Diergaarde Blijdorp). Zoo ma różne obszary tematyczne, ogród botaniczny i Oceanium. Kolejną zabawną rozrywką dnia jest Zero Latency VR to swobodna gra VR, która pozwala spacerować i doświadczać świata wirtualnego, takiego jak walka z zombie. 

Zwiedź Europort łodzią 

Chcesz dowiedzieć się, jak funkcjonuje najbardziej ruchliwy port na świecie?  Europort jest otwarty dla zwiedzających! W tym miejscu możesz zarezerwować wycieczkę łodzią, aby zobaczyć jak wielki i jak dobrze zorganizowany jest ten port.  

Watertaxi  

W Rotterdamie warto skorzystać z atrakcji, jaką jest taksówka wodna. Jest to bardzo praktyczna rzecz pod względem komunikacyjnym. Dzięki niej łatwo dotrzesz z centrum na południe lub w kierunku Delfshaven. Watertaxi Rotterdam kursuje pomiędzy 50 lokalizacjami. Można również wybrać się na wycieczkę łodzią (czyli większą taksówką wodną). Rejs ​​trwa od pół godziny do dwóch godzin. Porty Rotterdamu warto zobaczyć z perspektywy wody.  

Markthal 

Markthal to oszałamiający budynek z pięknymi dziełami sztuki w środku. Pomieszczenie ma wielkość dwóch boisk piłkarskich i pełni funkcję biurowo-mieszkalną z halą targową pod spodem. Tętniący życiem rynek stanowi przestrzeń biurową dla wielu małych firm. Można zatrzymać się tu na chwilę, by odpocząć przy kawie lub coś zjeść.  

Cube Houses  

Domki w kształcie sześcianu? Brzmi zaskakująco? W Rotterdamie znajdziesz domki o niecodziennym kształcie, zaprojektowane przez niderlandzkiego architekta Piet Blom. Są to sześciany przechylone o 45 stopni i powierzchni 100 metrów kwadratowych. Cube Houses są zamieszkałe, jednak jeden z budynków jest dostępny dla zwiedzających. Odwiedź to miejsce i dowiedz się jak mieszka się w sześciennym domku. 

Jedzenie w Rotterdamie 

W tym mieście miłośnicy jedzenia mają wiele możliwości. Dobrym miejscem na start jest fabryka Fenix. Tutaj możesz dostać jedzenie takie jak wysokiej jakości sery i mięsa oraz lokalne piwa. Wszystkie produkty są świeże i produkowane lokalnie. Kolejną propozycją jest spacer po Witte de Withstraat, znajdziesz tam wiele kawiarni i restauracji, a Calaboose zaprasza na najlepsze koktajle i specjalne drinki. Rotterdam słynie także z Kapsalonu. Tan tradycyjny holenderski fast food został stworzony właśnie w tym mieście w 2003 roku.  

Obiad na morzu 

Wyjątkowym miejscem na obiad jest SS Rotterdam, czyli były okręt flagowy linii Holandia – Ameryka, który przepływał siedem mórz. “Po przejściu na emeryturę” został ulokowany zacumowany na stałe w porcie w Rotterdamie. Znajdziesz tam wiele restauracji z grillem, burgerami, ale też miejsca bardziej luksusowe.  

Kawałek Polski w Rotterdamie 

Firma Polish Events ma swoją siedzibę w Rotterdamie. Zajmuje się organizacją polskich wydarzeń rozrywkowych i kulturalnych na terenie całej Holandii i Niemiec. Organizują takie wydarzenia jak np. wieczór kabaretowy. W tym mieście znajdziesz też polską restaurację Polka, w której możesz skosztować tradycyjne polskie jedzenie. W Rotterdamie jest też wiele polskich sklepów np. Polski sklep Warszawa i Miodzio 

PRAN i Rotterdam mają ze sobą wiele wspólnego. Mieszkańcy Rotterdamu mają mentalność „mniej gadania, więcej działania”, podobnie jak pracownicy PRAN. My po prostu podejmujemy działania i robimy wszystko, aby znaleźć Ci pracę. Szukasz pracy w Holandii. Znajdź pracę w Rotterdamie lub skontaktuj się z nami!  

Podobne wpisy

Zobacz blogi w tej kategorii

10 najpopularniejszych parków rozrywki w Holandii - część 2

4 min31 maja 2024

Czy język angielski przydaje się w Holandii? Jak zacząć naukę?

3 min24 maja 2024

Holenderska pasja rowerowa

3 min22 maja 2024