3 min22 maja 2024

Holenderska pasja rowerowa

Holendrzy i rowery to zdecydowanie miłość bez granic. Są nierozłączni.

Wybierają się razem do pracy, do znajomych czy na wieczorne wyjście. I niestraszny im deszcz, mróz, upał. Nie zdziw się, jeśli Ty i twoi współpracownicy nie będziecie dojeżdżać do pracy samochodem, tylko rowerem. W Holandii bycie „rowerzystą” to nie tyle cecha osobowości - to styl życia. 🚲

Jazda na rowerze bez strachu

Holendrzy używają rowerów… „do wszystkiego”. Nawet przewożenie dużych przedmiotów lub kilkoro dzieci nie jest dla nich wyzwaniem. Żeby było jasne, nikt nawet nie myśli o założeniu kasku. Nie ma znaczenia, czy ktoś jest starszy, czy dopiero uczy się jeździć na rowerze. Tylko zawodowi kolarze je noszą. Jeśli jeździsz po mieście w kasku, to przeciętny Holender uzna Cię za szalonego, albo turystę. Holendrzy na rowerze czują się bezpiecznie. Przecież to właśnie oni przenieśli infrastrukturę rowerową na wyższy poziom.

Ciekawostka: Już w holenderskich szkołach podstawowych dzieci uczą się jeździć na rowerze. Szybko zdobywają wiedzę, jak zachować się w ruchu ulicznym. A na koniec zdają egzamin!

Ścieżki rowerowe

W Holandii znajduje się łącznie 35.000 km ścieżek rowerowych. Wynik ten nie obejmuje tras rowerowych oznakowanych na zwykłych drogach. W całej Holandii jest specjalna infrastruktura dedykowana rowerom np.: podwyższenia czy oddzielne ścieżki rowerowe. Dedykowane drogi można rozpoznać po czerwonym kolorze i namalowanych na nich białych rowerach.

Ciekawostka: W Holandii jest więcej rowerów niż ludzi.

Codzienny transport

Rower towarzyszy Holendrom w wielu sytuacjach. Od robienia zakupów, po podwożenie dzieci do szkoły. Rowery „bakfietsen” znane także pod nazwą „cargo”, są to specjalnie zaprojektowane pojazdy dla rodziców, służące do transportu dzieci. Nawet kiedy trzeba pokonać większy dystans, Holendrzy wybierają zwykłe rowery, ale też e-rowery czyli rowery elektryczne. Holendrzy wymyślili nawet rozwiązanie umożliwiające picie piwa podczas jazdy na rowerze: De bierfiets. Ten masywny rower ma bar i kran. I miejsce dla około 15 osób!

Ciekawostka: Każdego roku około 15.000 rowerów ląduje w kanałach Amsterdamu, a 500.000 rowerów jest kradzionych.

Co warto wiedzieć?

Wybierasz się gdzieś komunikacją miejską? Na większości stacji kolejowych możesz wynająć OV fiets. OV to skrót od Openbaar Vervoer oznaczający transport publiczny. To możliwość wypożyczenia roweru za 4,45€ na dzień. Jednak pamiętaj, wsiadając na rower, obowiązują Cię zasady ruchu.

  • nie jedź rowerem po chodnikach i drogach szybkiego ruchu
  • nie rozmawiaj przez telefon komórkowy podczas jazdy
  • nie jedź na rowerze pod wpływem alkoholu, bo możesz stracić prawo jazdy
  • wieczorem włączyć światła
  • dobrą praktyką jest wskazywanie kierunku skrętu ręką
  • dzwonek też często się przydaje szczególnie, żeby ostrzec przechodniów

 

Zafascynowany/a rowerową kulturą? Jedź do Holandii i przekonaj się sam/a co znaczy bezpieczna jazda na rowerze! 🚴

A najlepszą pracę w rowerowej stolicy znajdziesz na pran.pl

 

Podobne wpisy

Zobacz blogi w tej kategorii

10 najpopularniejszych parków rozrywki w Holandii - część 2

4 min31 maja 2024

Czy język angielski przydaje się w Holandii? Jak zacząć naukę?

3 min24 maja 2024

Holenderskie wybrzeża – 5 plaż, które musisz odwiedzić!

3 min17 maja 2024