2 min19 czerwca 2024

Płaca minimalna w Holandii — zmiany od 1 lipca 2024 roku.

Płaca minimalna to ustalone najniższe wynagrodzenie, jakie pracodawca musi wypłacić pracownikowi zatrudnionemu na umowę. Wynagrodzenie poniżej płacy minimalnej jest naruszeniem praw pracowniczych.

 

W Holandii indeksacja odbywa się co sześć miesięcy, przy czym płaca minimalna automatycznie wzrasta wraz z wynagrodzeniem wynikającym z układu zbiorowego pracy. Dostosowanie to pomaga zwiększyć siłę nabywczą pracowników i przyczynić się do godziwego wynagrodzenia za ich pracę.

Podwyżka ustawowej płacy minimalnej w Holandii już od 1 lipca!

Osoby zatrudnione na terenie Holandii, otrzymujące minimalną pensję, będą mogły spodziewać się zmian w wypłatach. Minimalna stawka godzinowa brutto wzrośnie od przyszłego miesiąca o prawie 3,1 procent, z obowiązującej do tej pory kwoty 13,27 euro za godzinę pracy, do 13,68 euro. Chociaż początkowe plany holenderskiego rządu wskazywały na jeszcze większe podwyżki, ostatecznie w kwietniu senat poprzez głosowanie wycofał się z tych założeń. W porównaniu do ostatnich czterech lat, kiedy to płace minimalne rosły wolniej, tegoroczna podwyżka jest stosunkowo wysoka.

Którzy pracownicy zyskają na zmianach najwięcej?

Tegoroczne zmiany w sposobie obliczania płacy minimalnej przyniosły korzyści osobom pracującym ponad 36 godzin tygodniowo. Dlaczego? Nowy system uwzględnia, że w różnych branżach w Holandii tygodniowy czas pracy się różni. Do niedawna osoby pracujące 36 i 40 godzin tygodniowo mogły otrzymywać takie samo minimalne wynagrodzenie, różniące się tylko stawką godzinową. Teraz system został zmieniony tak, że osoby, które pracują większą ilość godzin w tygodniu, zarabiają więcej.

Kolejne podniesienie płacy minimalnej w 2025 roku.

Następny wzrost płacy minimalnej jest planowany na 1 stycznia 2025 roku. Nie wiadomo jeszcze, o ile procent wzrośnie płaca minimalna. Zależy to od przewidywań wynagrodzeń zawartych w układzie zbiorowym pracy oraz prognoz makroekonomicznych CPB publikowanych we wrześniu.

Dlaczego warto zainteresować się wyjazdem do Holandii?

Holandia oferuje atrakcyjne zarobki, które rosną wraz z kosztami życia dzięki regularnym podwyżkom płacy minimalnej. Dodatkowo, kraj ten zapewnia wysoki standard życia, nowoczesne warunki pracy oraz równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Holandia jest również znana z otwartości i różnorodności, co czyni ją przyjaznym miejscem dla pracowników z Polski.

 

Twój pracodawca nie stosuje się do wymogów prawnych wiązanych ze stawką minimalną? Sprawdź oferty na pran.pl i zacznij otrzymywać uczciwe wynagrodzenie. 👈

Podobne wpisy

Zobacz blogi w tej kategorii

Czym jest bouwvak? Co oznacza dla pracowników?

2 min26 czerwca 2024

Czy język angielski przydaje się w Holandii? Jak zacząć naukę?

3 min24 maja 2024

Zmiany w wysokości kar za przewinienia drogowe.

2 min26 kwietnia 2024