2 min26 czerwca 2024

Czym jest bouwvak? Co oznacza dla pracowników?

Bouvak jest to przypadający na lipiec i sierpień okres „wakacji budowlanych”, praktykowany w Holandii oraz Belgii. Tradycyjnie trwa on trzy tygodnie, w którym to czasie pracownicy sektora budowlanego oraz technicznego mogą cieszyć się urlopem od wykonywanej pracy.

Bouvak stał się oficjalnym świętem w Holandii w XIX wieku, a w XX wieku stanowił już symbol holenderskiej tożsamości. W tym czasie pracownicy mogli odpocząć od codziennych obowiązków, poświęcając czas na spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Placówki szkolne zamykały się na trzy tygodnie, a wiele restauracji oraz sklepów ograniczało swoje godziny pracy w tym okresie.

Bouvak współcześnie.

Obecnie bouvak to przerwa wakacyjna w zakładach pracy w sektorze budowlanym i technicznym. Co ciekawe, od 1981 roku przerwa ta ma swoje podłoże prawne. W tym okresie pracownicy zakładów technicznych i budowlanych mogą skorzystać z dłuższego urlopu. Firmy same decydują się na zamknięcie lub ograniczenie pracy na przełomie lipca i sierpnia. Dla pracowników z Polski to doskonały czas na odwiedziny w swoim rodzimym kraju.

W jakim terminie przypada bouvak i czy jest obowiązkowy?

Bouvak obecnie nie ma już oficjalnie charakteru obowiązkowego, a firmy budowlane same decydują o długości przerwy wakacyjnej. Termin, w jakim wprowadzany jest bouwvak zależy od regionu, w którym mieści się zakład pracy, często pokrywa się on również z wakacjami szkolnymi. Zwykle bouwvak rozpoczyna się w 30. i kończy w 34. tygodniu.

W 2024 roku terminy bouwvak-u w poszczególnych regionach Holandii prezentują się następująco:

 

🟢Holandi Północna: od 5 sierpnia do 23 sierpnia 2024.

🟢Holandia Środkowa: od 29 lipca do 16 sierpnia 2024.

🟢Holandia Południowa: od 22 lipca do 9 sierpnia 2024.

 

Daty wakacji szkolnych w poszczególnych częściach Holandii:

 

🟢Holandia Północna: od 20 lipca do 1 września 2024.

🟢Holandia Środkowa: od 13 lipca do 25 sierpnia 2024.

🟢Holandia Południowa: od 6 lipca do 18 sierpnia 2024.

 

Co oznacza to dla pracowników?

W okresie bouwvak-u pracownicy nie otrzymują wynagrodzenia. Zgodnie z zasadami zatrudnienia pracowników tymczasowych w Fazie A, wynagrodzenie przysługuje jedynie za przepracowane godziny – brak pracy oznacza brak wypłaty – urlop jest bezpłatny. Bouwvak to jedynie wakacyjna przerwa w działalności firmy, więc po jej zakończeniu pracownicy mogą wrócić na to samo stanowisko, podobnie jak po zwykłym urlopie.

Bouwvak to wyjątkowy okres, który daje pracownikom możliwość odpoczynku i spędzenia czasu z bliskimi. Chociaż przerwa ta jest bezpłatna, pozwala na chwilę wytchnienia od codziennych obowiązków. Po zakończeniu „wakacji budowlanych” pracownicy mogą wrócić do swoich zadań, mając pewność kontynuacji zatrudnienia.

 

Zastanawiasz się jak urozmaicić sobie letni wypoczynek w Holandii? Sprawdź nasz wpis, w którym przedstawiamy kilka ciekawych propozycji wakacyjnych atrakcji Niderlandów.

Rozpocznij swoją przygodę już dziś! 

Podobne wpisy

Zobacz blogi w tej kategorii

Płaca minimalna w Holandii — zmiany od 1 lipca 2024 roku.

2 min19 czerwca 2024

Czy język angielski przydaje się w Holandii? Jak zacząć naukę?

3 min24 maja 2024

Otwarcie konta bankowego w Holandii

3 min15 lutego 2024