4 min11 kwietnia 2023

Zalety pracy w Holandii na stanowisku spawacza

Jakie są zalety pracy w Holandii na stanowisku spawacza? Dlaczego warto pracować za granicą? Czy to się opłaca? Między innymi na te pytania odpowie Maciej Klimek – Specjalista ds. Rekrutacji w agencji PRAN.

 

 

 

Od jakiego czasu szukasz spawaczy do pracy w Holandii? I dlaczego właśnie ta branża?

- W PRANie pracuje już od trzech lat. Dlaczego ta branża? Wysłałem swoją aplikację na stanowisko rekrutera i tak wylądowałem wśród spawaczy.

 

Na jakie stanowiska przeważnie rekrutujesz?

- Szukam głównie spawaczy MIG/MAG/TIG, ślusarzy i operatorów robotów spawalniczych.

 

Wspomniałeś o metodzie MIG, MAG, TIG – możesz powiedzieć coś więcej na ten temat?

- Najczęściej pojawiają się oferty dla spawaczy MIG/MAG z doświadczeniem w spawaniu wielkogabarytowym np. konstrukcji hal, budynków, mostów czy konstrukcji stoczniowych. Materiał to przede wszystkim stal czarna lub pochodne stali czarnej. Metoda TIG to już bardziej precyzyjne metoda spawania, spotykana w naszych ofertach głównie w przemyśle spożywczym czy też farmaceutycznym. Tutaj głównie spawane są cienkie konstrukcje czy też rury wykonane ze stali nierdzewnej. Zdarza się, że również szukamy spawaczy TIG z doświadczeniem ze stalą czarną.

 

Na stronie PRAN.pl mamy wiele oferty dla spawaczy. Które cieszą się wśród Polaków największym zainteresowaniem? Co jest główny kryterium wyboru - stanowisko, wynagrodzenie, firma czy może lokalizacja?

- Najwięcej w Polsce mamy spawaczy MIG/MAG, dlatego oferty na średnie i większe konstrukcje ze stali czarnej cieszą się dużą popularnością. Spawacze lubią też wyzwania. Jeżeli ktoś parę lat pracował ze średnimi konstrukcjami pod hale, to być może zechce się sprawdzić przy innych konstrukcjach np. ramach pod naczepy do samochodów ciężarowych. Głównym kryterium wyboru oferty oczywiście są zarobki, ale dla kandydatów bardzo ważne jest też to, co będą spawać.

 

Jak powiedziałeś, jedną z głównych motywacji do wyjazdu są finanse. Jak wyglądają zarobki?

To zależy od doświadczenia i umiejętności. Głównie oferty w okolicach 550 € netto przy spawaniu stali czarnej metodą MAG, ale szukamy też spawaczy ponad 600 € netto (głównie TIG). Spawacze aluminium mogą oczekiwać wynagrodzenia od 580 € netto tygodniowo.

 

A sam proces rekrutacji – jak przebiega? Ile trwa i czy wcześniej należy się jakoś przygotować?

- Pierwsza rozmowa, zawsze jest zapoznawcza. Staram się dowiedzieć, czego oczekuję od nas kandydat, co chciałby spawać, co już spawał i w czym czuje się najlepiej, aby móc mu dopasować ofertę spełniającą jego wymagania. Następnie rozmawiamy parę minut przy użyciu kamerki (WhatsApp, Messenger lub jakikolwiek inny komunikator, który umożliwia rozmowy video). Na tym etapie przedstawiam też szczegóły oferty oraz uzupełniam CV.

 

Wspomniałeś o CV. Co powinno się w nim znaleźć?

CV to podstawa. Powinno zawierać podstawowe dane kandydata takie jak: imię i nazwisko, dane kontaktowe, informacje na temat edukacji z jasno określonym przedziałem czasowym. Najważniejsze jest jednak doświadczenie z dokładnym opisem stanowiska, zakresu obowiązków, firmy i czasu pracy. Na koniec warto dodać umiejętności i certyfikaty. To zawsze działa na korzyści kandydata.

 

Dostajesz dużo aplikacji. Jakie są najczęstsze błędy wpisywane w CV przez kandydatów? Czego warto unikać?

- Przede wszystkim dziury w CV. Jest to naprawdę częsty i powtarzający się błąd. Mamy np. jedną pracę od 11.2015 r. do 12.2018 r., a potem przerwa ponad 10 miesięcy i kolejne stanowisko pracy. Takie luki w CV powinny być uargumentowane. Firmy mocno zwracają na to uwagę.

 

Do pracy jako spawacz nie można wyjechać bez doświadczenia i podstawowej wiedzy. Jakie są minimalne wymagania dla kandydatów?

- Ależ oczywiście, że można aplikować nawet od razu po ukończeniu kursów spawalniczych. Firmy chcą inwestować w młodych, świeżych spawaczy. Przecież gdzieś tego doświadczenia muszą nabrać. Oczywiście stawki wtedy są mniejsze, ale w takich wypadkach liczy się możliwość zdobycia doświadczenia!

 

A co ze znajomością języka angielskiego? Trzeba biegle mówić, czy wystarczy znać podstawowe zwroty?

- Język angielski powinien być na poziomie komunikatywnym. Zdarzają się czasami oferty bez znajomości języka obecnego. Głównie jak przełożonym w firmie jest Polak. Więc nawet bez języka warto do nas aplikować!

 

Gdybyś miał wymienić 3 zalety wyjazdu do Holandii, to byłyby to…

- Przede wszystkim przygoda, poznanie innej kultury, zwiedzenie innej części Europy. Mnie zawsze takie rzeczy ciekawiły. Kolejną zaletą są na pewno zarobki. W Holandii spawacz może zarobić znacznie więcej niż w Polsce. Trzecią będzie nauka języka angielskiego. W Holandii prawie z każdym da się dogadać po angielsku. I to jest piękne, ponieważ możemy się doszkalać każdego dnia.

 

Czy spawacze mają przed sobą pewną przyszłość? Jak widzisz tę branżę za 5 czy 10 lat?

- Jestem przekonany, że tak. W dzisiejszych czasach, na co nie spojrzysz tam spawacz „dodał swoje 3 grosze”. Wszystko zbudowane z metalu jest połączone z mniejszych lub większych blach, rur czy innych konstrukcji. Krzesła, stoły, śmietniki, ławki, bramy, ramy, maszyny, hale, budynki czy mosty to tylko niektóre przykłady. Zapotrzebowanie na spawaczy było, jest i będzie na pewno jeszcze przez długi czas.

 

Dziękuję za rozmowę. 

 

Jesteś zainteresowany pracą na stanowisku spawacza?

➡️APLIKUJ! ⬅️

Podobne wpisy

Zobacz blogi w tej kategorii

Czy język angielski przydaje się w Holandii? Jak zacząć naukę?

3 min24 maja 2024

Otwarcie konta bankowego w Holandii

3 min15 lutego 2024

Wzrost płacy minimalnej w Holandii: Co to oznacza dla Ciebie?

2 min3 stycznia 2024