2 min27 czerwca 2023

Wiekówka w Holandii

Przeglądając oferty pracy w Holandii, zapewne rzuciło Ci się w oczy wyrażenie „praca bez wiekówki” lub „oferta bez stawki wiekowej”. No właśnie, czym jest wiekówka? Kogo dotyczy i jaki ma wpływ na wynagrodzenie?

Czym jest wiekówka?

Wiekówka to nic innego jak uregulowany prawnie system pozwalający pracodawcom na wypłacanie niższej pensji pracownikom poniżej 21 roku życia. Jego głównym założeniem jest wzrost stawki wraz z wiekiem zatrudnionego. Warto jednak pamiętać, że niższe wynagrodzenie dla niepełnoletnich nie jest wymogiem. Decyzja zależy do pracodawcy. Wiekówka w Holandii określa tylko minimalne wynagrodzenie. Dla stawki maksymalnej nie ma limitów.

Kogo obowiązuje wiekówka?

Wiekówka obowiązuje każdą osobę podejmującą pracę na terenie Królestwa Niderlandów. Nie ma znaczenia czy jest się obywatelem Holandii, czy imigrantem.

Po co powstała wiekówka?

W Holandii można podjąć swoją pierwszą pracę już w wieku 15 lat. Niższe stawki dla młodych osób, mają zachęcać nieletnich do kontynuowania nauki po szkole średniej, a nie do pracy. Praca dla młodych osób ma być mniej opłacalna niż nauka.

Kolejną koncepcją wiekówki jest doprowadzenie to tego, aby osoby zatrudnione w danej firmie były mniej chętne do zmiany pracy. System ma zadanie doceniać starszych, doświadczonych pracowników.

Ważnym aspektem wiekówki jest także ochrona młodych osób. Płaca minimalna dla młodzieży była kilkukrotnie obniżana. Przyczyniło się do tego wysokie bezrobocie wśród młodzieży w latach 80. Pomysł polegał na tym, by młodzi ludzie mieli większe szanse na znalezienie pracy, bo byli bardziej atrakcyjni finansowo dla pracodawców. Doprowadziło to do pogłębienia różnicy między stawką wiekową a płacą minimalną.

Do jakiego wieku obowiązuje wiekówka w Holandii?

Od 2019 roku system obowiązuje do 21 lat. Jednak na samym początku wiekówka w Holandii obowiązywała do 23 roku życia. W 2017 roku nastąpiła zmiana, wiekówka została obniżona do 22 roku życia.

Wynagrodzenie pracowników poniżej 21 roku życia

Jak w większości europejskich państw, również w Holandii prawo określa minimalną stawkę wynagrodzenia w zależności od wieku. Wynagrodzenie jest również zależne od tygodniowej normy czasu pracy. Wynosi ona od 36 do 40 godzin tygodniowo, w zależności od branży. Norma 40 godzin dotyczy zazwyczaj supermarketów, a 38 godzin tygodniowo branży hotelarskiej i gastronomicznej.

Oferty pracy w Holandii

Młode osoby bez problemu mogą stawiać pierwsze kroki w swojej karierze zawodowej w Holandii. Przeglądając oferty, warto zwrócić uwagę na stawkę. Z roku na rok wzrasta liczba ogłoszeń bez wiekówki. Jeśli masz więcej pytania dotyczące wynagrodzenia, skontaktuj się z naszymi doświadczonymi rekruterami.

Podobne wpisy

Zobacz blogi w tej kategorii

Przyszłość zawodów technicznych w Holandii

3 min4 września 2023

Emerytura w Holandii: nowe zasady, nowe możliwości!

2 min24 sierpnia 2023

5 powodów by wyjechać do Holandii w czasie wakacji

2 min26 lipca 2023