3 min3 lutego 2023

Zwolnienie lekarskie pracownika tymczasowego w Holandii

Jesteś pracownikiem tymczasowym w Holandii i dopadła Cię choroba? Nie musisz się martwić. Tak jak i w Polsce, również w Holandii przysługuje Ci absencja na czas choroby i zasiłek chorobowy. Dowiedz się jak postępować w przypadku choroby, jakie przysługują Ci prawa i obowiązki w tej sytuacji.

 

Jak działa zwolnienie lekarskie w Holandii?

Na samym początku warto podkreślić, że w Holandii nie funkcjonuje zwolnienie lekarskie, które uznaje się za odpowiednik tego, które jest wydawane w Polsce. Zatem co robić w przypadku choroby i niezdolności do pracy? W Holandii przysługują Ci zarówno krótsza, jak i dłuższa absencja w pracy. Kiedy zachorujesz, istotne jest zgłoszenie niedyspozycyjności agencji pracy tymczasowej i pracodawcy lub koordynatorowi. Najlepiej uczynić to jak najwcześniej, koniecznie do godziny 10:00 rano. Należy postąpić tak samo, jeśli zachorujesz, będąc w pracy. Przy zgłoszeniu choroby, należy przekazać aktualne dane kontaktowe i adres popytu na czas zachorowania.

Przy zawartej klauzuli o tymczasowym charakterze zatrudnienia (uitzendbeding), umowa kończy się w przypadku choroby. W takiej sytuacji należy od razu zgłosić w UWV (Agencji Ubezpieczeń Pracowniczych w Holandii), aby móc ubiegać się o zasiłek chorobowy.

Wynagrodzenie w czasie choroby (dotyczy umowy o pracę tymczasową bez klauzuli o tymczasowym charakterze zatrudnienia)

Pierwszy dzień niezdolności do pracy jest uznawany za dzień karencji, za który pracownikowi tymczasowemu nie przysługuje prawo do wynagrodzenia. Jeśli jest mowa o dłuższej nieobecności w pracy z powodu choroby, pracownik ma prawo do wynagrodzenia, w czasie obowiązywania umowy o pracę tymczasową. Wynosi ono 90% wynagrodzenia ustanowionego zgodnie z przepracowanym okresem przez pierwsze 52 tygodnie niezdolności do pracy lub 80% wynagrodzenia ustanowionego zgodnie z przepracowanym okresem w czasie od 53 tygodnia do 104 tygodnia niezdolności do pracy włącznie.

Obowiązki pracownika

Pracownik musi dołożyć wszelkich starań, aby szybko powrócić do zdrowia i następnie do pracy. Należy unikać wszelkich czynności, które mogą utrudnić powrót do zdrowia. Zatrudnionego obowiązuje także współpraca z lekarzem, który ma na celu skrócenie czasu niezdolności do pracy. Kiedy pracownik nie stosuje się do tych obowiązków, może spotkać się ze wstrzymaniem wypłacenia wynagrodzenia lub przerwaniem stosunku pracy. Istotnie jest również zgłoszenie gotowości do pracy przełożonym, w przypadku powrotu do zdrowia. W takiej sytuacji skontaktuj się z agencją pracy i koordynatorem lub pracodawcą, aby następnie potwierdzili dokładny termin powrotu do pracy.

Zasiłek chorobowy

Pracując w Holandii na podstawie umowy o pracę tymczasową, w momencie wystąpienia niezdolności do pracy, umowa wygasa. W takiej sytuacji, kiedy pracownikowi tymczasowemu przysługuje prawo do zasiłku chorobowego, wypłaca go agencja pracy tymczasowej.

Jak wygląda wypłacanie zasiłku chorobowego? Otóż przez pierwsze 52 tygodnie niezdolności do pracy do 90% kwoty zasiłku z tytułu dziennego wynagrodzenia. Od 53 tygodnia do 104 tygodnia niezdolności do pracy włącznie do 80% kwoty zasiłku z tytułu dziennego wynagrodzenia. Warto pamiętać, że wysokość tego zasiłku jest określana przez UWV lub przez agencję pracy tymczasowej. Jest ono zależne od rodzaju umowy. Pracownik tymczasowy może być zatrudniony w fazie A (ABU)/fazie 1 i 2 (NBBU) lub w fazie B i C/3 i 4.

Przyjmuje się, że pierwsze dwa dni niezdolności do pracy, są dniami karencji. W tych dniach pracownik tymczasowy nie ma prawa do zasiłku. Z powyższych dni, tylko jeden dzień jest rekompensowany w postaci dodatku do wynagrodzenia.

Kiedy pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku chorobowego?

Pracownicy tymczasowi będący na zwolnieniu chorobowym spowodowanym ciążą i porodem, zwolnieniu na mocy Ustawy o pracy i opiece zdrowotnej (WAZO), dawstwa organów oraz pracowników z niepełnosprawnością są kontrolowani przez Zakład Ubezpieczeń Pracowniczych (UWV). Z tego względu przysługuje im zasiłek chorobowy od tej instytucji.

Pamiętaj, przyznawanie zwolnienia lekarskiego i zasiłku chorobowego w Holandii jest zależne od wielu czynników. Niniejszy artykuł skupił się na zasadach, które są zawarte przy umowie o pracę tymczasową.
W razie pojawiających się niepewności zachęcany do zapoznania się z dokumentami dostępnymi na naszej stronie: CAO i ABU, w którym zawarte są wszystkie istotne informacje.

 

Źródło:

CAO układ zbiorowy pracowników tymczasowych

ABU przepisy dotyczące pracowników tymczasowych

Podobne wpisy

Zobacz blogi w tej kategorii

Czy język angielski przydaje się w Holandii? Jak zacząć naukę?

3 min24 maja 2024

Otwarcie konta bankowego w Holandii

3 min15 lutego 2024

Wzrost płacy minimalnej w Holandii: Co to oznacza dla Ciebie?

2 min3 stycznia 2024