2 min4 maja 2020

Wolne w Dzień Niepodległości w Holandii

Dzień Niepodległości jest świętem narodowym. Co świętujemy tego dnia?  Celebrujemy uwolnienie z niemieckiej okupacji (1940-1945). Niderlandy zostały wyzwolone pod koniec II Wojny Światowej w 1945 roku, kiedy to alianckie wojska angielskie, amerykańskie, kanadyjskie i polskie przekroczyły  główne rzeki (Dolny Ren, Waal, Merwede i Moza) i zdołały przełamać niemiecką obronę.

Podczas kryzysu koronawirusa

Królestwo Niderlandów traktuje dzień 5 maja jako wielką wartość wolności, demokracji i poszanowania praw człowieka. W 2020 roku obchody odbywać się będą pod hasłem “75 lat wolności”. Zazwyczaj z okazji tego święta  w całym kraju organizowane są festiwale pod znakiem wolności (w Zwolle, Haarlem, Amsterdamie, Groningen I Rotterdamie), ale z powodu koronawirusa niestety w tym roku się nie odbędą. W zamian zostanie wyemitowany specjalny program, który będzie można oglądać w holenderskiej telewizji o 20:35 w NPO 1. Pokazane zostaną najważniejsze wydarzenia z poprzednich festiwali wyzwolenia oraz obejrzeć będzie można występy na żywo znanych holenderskich artystów teatralnych.

Dzień Pamięci Narodowej

4 maja Holandia upamiętnia ofiary II Wojny Światowej. Ludzie milczą przez dwie minuty w godzinach od 20:00 do 20:02.  Obchody narodowe odbywają się na placu Dam w Amsterdamie  i są transmitowane na żywo w holenderskiej telewizji za pośrednictwem NOS od 19:00. Po ceremonii zostanie nadany program “Theatre na de Dam”. W tym programie znani holenderscy artyści opowiadają i śpiewają ku upamiętnieniu poległych. Wspominane są nie tylko ofiary II Wojny Swiatowej, ale także wszystkie inne holenderskie ofiary wojen od 1961 roku.

Protokół wywieszania flagi

W Dniu Wyzwolenia 5 Maja flaga wywieszona jest na szczycie masztu od wschodu do zachodu słońca. Tego dnia stosuje się trójkolorową flagę bez proporczyka. 4 maja, podczas Dnia Pamięci Narodowej flaga powinna zostać wywieszona w połowie masztu od 18:00 do zachodu słońca.

Chcesz wiedzieć więcej na temat świąt państwowych w Holandii? Tak świętujemy Wielkanoc i Dzień Króla.

Podobne wpisy

Zobacz blogi w tej kategorii

Amsterdamskie kanały- historia i ciekawostki

2 min1 grudnia 2021

Co zawdzięczamy Holendrom? Przełomowe wynalazki!

3 min25 listopada 2021

Order Picker- czyli kto?

2 min17 listopada 2021