2 min25 kwietnia 2024

Wolne w Dzień Niepodległości w Holandii

Dzień Niepodległości jest świętem narodowym. Co świętuje tego dnia Holandia? Celebruje wyzwolenie spod niemieckiej okupacji (1940-1945). Niderlandy uzyskały niepodległość, gdy pod koniec II Wojny Światowej w 1945 roku, alianckie wojska: angielskie, amerykańskie, kanadyjskie i polskie przekroczyły główne rzeki (Dolny Ren, Waal, Merwede i Moza) i zdołały przełamać niemiecką obronę. 

 

Obchody Dnia Wyzwolenia w Holandii 

Oficjalna nazwa to Bevrijdingsdag , czyli Dzień Wyzwolenia. Święto obchodzone jest 5 maja i symbolizuje wolności, demokrację i poszanowanie praw człowieka. Zazwyczaj w całym kraju organizowane są wydarzenia pod znakiem wolności (w Zwolle, Haarlem, Amsterdamie, Groningen I Rotterdamie). Oficjalne rozpoczęcie obchodów Dnia Wyzwolenia następuje po rozpaleniu „Ognia Wyzwolenia” przez premiera. Holendrzy świętują ten dzień, biorąc udział w festiwalach, paradach weteranów i żołnierzy oraz wielu innych wydarzeniach jak rekonstrukcje historyczne czy koncerty. Co ciekawe, na koniec uroczystego dnia, co roku odbywa się koncert w Amsterdamie w obecności Króla i Królowej. Wydarzenie jest transmitowane w telewizji. 

Święto, ale nie dla wszystkich dzień wolny  

5 maja to święto narodowe, jednak nie dla wszystkich jest dniem odpoczynku. Z reguły pracownicy instytucji rządowych i administracji mają ten dzień wolny, w pozostałych branżach jest do zależne od zapisów układów zbiorowych pracy (CAO). Więc jedni mają okazję do świętowania, a pozostali wybierają się zwyczajnie do pracy. 

Protokół wywieszania flagi 

W Dniu Wyzwolenia flagi na szczycie masztów w holenderskich miastach są wywieszone od wschodu do zachodu słońca. Tego dnia stosuje się trójkolorową flagę bez proporczyka. 4 maja, podczas Dnia Pamięci Narodowej flagę wywiesza się w połowie masztu od 18:00 do zachodu słońca. 

Dzień Pamięci Narodowej 

Przed radosnym świętem wyzwolenia, dzień wcześniej obchodzi się poważniejsze święto. 4 maja Holandia upamiętnia ofiary II Wojny Światowej. Z szacunku ludzie milczą przez dwie minuty, w godzinach od 20:00 do 20:02. Obchody narodowe odbywają się na placu Dam w Amsterdamie i są transmitowane na żywo w holenderskiej telewizji za pośrednictwem NOS od 19:00. Po ceremonii jest nadawany program “Theatre na de Dam”. W tym programie znani holenderscy artyści opowiadają i śpiewają ku upamiętnieniu poległych. Wspomina się nie tylko ofiary II Wojny Światowej, ale także wszystkie inne holenderskie ofiary wojen od 1961 roku. 

Chcesz wiedzieć więcej na temat świąt państwowych w Holandii? Tak Holendrzy świętują Wielkanoc i Dzień Króla. 

Podobne wpisy

Zobacz blogi w tej kategorii

Nijmeegse Vierdaagse – największy marsz pieszy na świecie!

2 min22 lipca 2024

Przewodnik po Venlo — zobacz najciekawsze miejsca.

3 min16 lipca 2024

10 najpopularniejszych parków rozrywki w Holandii - część 2

4 min31 maja 2024